banner23

banner24

SpaceX, Starlink'in hizmet alanını genişletmek istiyor

SpaceX, Starlink hizmeti için mobil bağlantı konusunda kendi donanımını sağlamak adına Federal İletişim Komisyonu'ndan izin istedi.

TEKNOLOJİ 09.03.2021, 10:14
SpaceX, Starlink'in hizmet alanını genişletmek istiyor

SpaceX, Starlink geniş bant uydu internet hizmetini uçaklar, gemiler ve hareketli araçlara yaymak için Federal İletişim Komisyonu'ndan (FCC) izin istedi.

GeekWire tarafından yapılan habere göre ticari mobil hizmetler, Starlink için yeni bir sınır oluşturacak. Federal İletişim Komisyonu'nun Cuma günü yayınladığı bir dosyada, konuyla ilgili detaylara yer verildi. Belgeye göre SpaceX, Starlink'in ABD genelindeki hareketli araçlara ve dünya çapında hareketli gemilere ve araçlara kadar genişletilmesinin halkın yararına olacağını öne sürdü.

SpaceX yetkilisi David Goldman, "Hizmet görmeyen veya az hizmet gören bölgelere geniş bant hizmeti verme zorunluluğu hiç bu kadar aşikar olmamıştı." ifadelerini kullandı. 

Kymeta ve SpaceX rekabeti

SpaceX tarafından geçen hafta yapılan bir açıklamada, kurulacak yeni fabrikada Starlink hizmeti için "milyonlarca kullanıcıya yönelik cihaz" üretiminin planlandığı aktarılmıştı. Şimdi de SpaceX FCC kuruluşuna alanını genişletme talebinde bulundu.

Starlink'in mobilite pazarına girişinin, Bill Gates tarafından desteklenen ABD merkezli uydu iletişim şirketi Kymeta için sorunları karmaşık hale getirebileceği belirtildi. Kymeta şirketi, hibrit uydu-hücresel servis sağlamak için düz panel antenler kullanan mobil bağlantı sistemi üzerinde çalışıyor. Kasım ayında Kymeta, geniş bant bağlantısını karada, havada ve denizde hareket eden araçlara genişletebilen yeni nesil u8 sistemini piyasaya sürmüştü.

Kymeta'dan bir yetkili, Kymeta şirketinin SpaceX de dahil olmak üzere dışarıdaki tüm farklı platformları destekleyeceğini söyledi. Kymeta'nın Starlink ile donanım uyumluluğu sağlamasının pazarlamada avantaj kazanma çabası olarak düşünüldüğünde, SpaceX'in mobil bağlantı için kendi donanımını sağlama çalışmalarının Kymeta'nın pazarına zarar verebileceği öne sürüldü. FCC'nin SpaceX'in mobil bağlantı için kendi donanımını sağlama talebine vereceği cevabın, bu konudaki gidişatı belirleyeceği düşünülüyor.

banner34