banner23

banner26

banner24

banner25

SpaceX, Starship'i yüksek irtifa için test edecek

Elon Musk, SpaceX'in ilk yüksek irtifa testi için kullanılacak yeni SN8 prototipinin bir hafta içinde hazır olacağını bildirdi. Fırlatma için 18 bin metre hedeflendi. Prototip, kendisinden öncekilere göre geliştirildi.

TEKNOLOJİ 14.09.2020, 12:10
SpaceX, Starship'i yüksek irtifa için test edecek
banner34

Ağustos ayının başlarında SpaceX'in tasarladığı Starship mekiğinin ateşleme sistemi ilk kez test edilmişti. ABD menşeli SpaceX şirketinin CEO'su Elon Musk Twitter hesabından bir paylaşım yaparak, SN8 prototipinin bir hafta içinde hazır olacağını bildirdi. Musk yaptığı paylaşımda Starship'in ilk yüksek irtifa uçuşunu yapacağının haberini de verdi.

SpaceX'in Starship uzay aracı, yeniden kullanılabilme özelliğine sahip bir fırlatma aracı olarak tasarlandı. Kullanım görevleri arasında ise Dünya yörüngesi, Ay ve Mars'a kargo göndermenin yanı sıra insanlı görevleri gerçekleştirmek bulunuyor.

SN8 diğerlerinden farklı

Statik ateşleme testi ve kontrollerin arından fırlatılacak olan uzay aracı yaklaşık 18 bin metreye ulaştıktan sonra Dünya'ya geri indirilecek. Starship'in SN5 ve SN6 prototiplerinde gerçek bir burun yerine ağırlık simülasyonları kullanılmıştı. Şimdiki prototipte ise koni şeklinde bir burun bulunacak. Önceki protetiplerden ikinci bir farkı da uçuşu yönlendirecek küçük kanatlara sahip olması olacak.

SN8'in ilk uçuşunun ne zaman gerçekleştirileceği bildirilmedi. Yer testlerinden dolayı sürecin uzayabileceği tahmin ediliyor. SpaceX Crew Dragon başarısının ardından yeni odak noktası olarak Starship'i belirledi. Hedeflenen 18 bin metre oldukça uzak olmakla beraber başarıya ulaşıldığı takdirde, SpaceX şirketinin kısa mesafeli uçuşların ötesinde kabiliyetlere sahip olduğu kanıtlanmış olacak. 

25°
parçalı bulutlu