banner23

banner26

banner24

banner25

Spotify ortam seslerini dinleyecek

Müzik dinleme uygulaması Spotify, ortamlardaki sesi dinleyerek kişilerin ruh analizini yapmayı hedeflediği teknolojinin patentini aldı.

TEKNOLOJİ 30.01.2021, 13:06
Spotify ortam seslerini dinleyecek
banner34

İsveç merkezli müzik ve podcast dinleme programı Spotify, aldığı yeni patent sayesinde ses tanıma teknolojisini kullanarak kullanıcıların yaşını, cinsiyetini, ruh halini ve bulunduğu ortamı öğrenmek için "gözlem" yapabilecek.

Henüz faaliyete geçirilmeyen teknolojinin patenti alınmış olsa da uygulanmaya başlanacağı tarih belirtilmedi. Spotify şirketinin bu teknoloji ile kullanıcılarına uygun şarkılar önermeyi hedeflediği iddia edildi. 

Spotify tarafından yapılan patent başvurusunda, "Bizim gibi uygulamaların kullanıcılara kişiselleştirilmiş medya önerileri yapmasına yarayacak özellikler kullanması sık bir durum" ifadelerine yer verildi. Şirkete göre, ses tanıma teknolojisi sayesinde kişinin yaşı ve cinsiyetiyle ilgili bilgilerin toplanabileceğinin düşünüldüğü ve kullanıcının konuşmasının "tonlama, vurgu ve ritim" gözlemleri yapılarak ruh halinin anlaşılabileceğine inanıldığı bildirildi.

Şirket; ruh hali, konuşma, cinsiyet, yaş ve konuşma tarzı gibi kategorilerin sadece örnek olduğunun ve farklı sınıflandırmaların da kullanılabileceğinin altını çizdi. Böylece Spotify, son zamanlarda kişisel veri güvenliğini ihlal ederek gündem olan şirketler arasındaki yerini resmen almış oldu. 

21°
açık