banner23

banner26

banner24

banner25

Starlink'in hız değerleri açıklandı

SpaceX şirketi tarafından hayata geçirilen ve amaçlarından biri hızlı internet sağlamak olan Starlink projesinin hız değerleri açıklandı.

TEKNOLOJİ 04.09.2020, 11:17
Starlink'in hız değerleri açıklandı
banner34

Elon Musk'ın ucuz ve hızlı internet projesi Starlink için Uzay'a gönderilen uydu sayısı 2020 yılında 400'ü geçti. Gelecek on yıl içinde ise bu sayısının 12 bini bulacağı tahmin ediliyor. Söz konusu uyduların birbirine bağlanması ile devasa bir uydu ağı kurmanın planlandığı projenin sonuçları ise herkes için merak konusu olmaya devam ediyor. Bu sonuçlar hızlı internet isteyen kullanıcıları, proje sahiplerini, bilim insanlarını ve çevrecileri farklı noktalardan ilgilendiriyor. 

100 Mbps hızı geçti

Starlink projesinin yeni hız değerleri açıklandı. Gerçekleştirilen son testler ile hız değerlerinin 100 Mbps seviyesini geçtiği bildirildi. Nihai rakamda 12 bin uyduya ulaşılması amaçlanan projenin 2027 yılında tamamlanması bekleniyor. 

Starlink projesiyle meydana gelecek Uzay atıklarından dolayı çevreciler ve oluşturduğu parlaklık ile gözlemlerin engellenmesi riskinden dolayı gökbilimciler endişeleniyor. Elon Musk'ın ise buradan gelecek gelirle hayalini kurduğu güneş sistemi gezintisini gerçekleştirmek istediği söyleniyor. 

24°
açık