banner23

banner26

banner24

banner25

Starlink projesinde Uzay lazeri kullanılacak

SpaceX CEO'su Elon Musk, uydulardan bir ağ yaparak hızlı ve ucuz internetin sağlanacağı SpaceX projesinde Uzay lazeri kullanılacağını açıkladı. Bu yöntem ile olabilecek en hızlı interneti sağlamak hedefleniyor.

TEKNOLOJİ 08.09.2020, 13:52
Starlink projesinde Uzay lazeri kullanılacak
banner34

Uzay şirketi SpaceX'in, 2015'te başlattığı Starlink projesiyle daha hızlı ve ucuz internet sağlanmak amacının güdüldüğü önceden belirtilmişti. Elon Musk, internet hızıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. SpaceX CEO'su daha hızlı internet sağlamak için Uzay lazerleri kullanılacağını söyledi.

Lazerin kullanılmasıyla, üç kat daha hızlı bir internet hızı elde etmek hedefleniyor. Uzay lazeri ile yöründeki uyduların, yeryüzüne sinyaller gönderecek. Kullanıcılar bu sinyali kişisel anten ile çekecek ve hızlı internet kullanabilecek. Proje tamamlandığında Uzay'a gönderilmesi tamamlanan 12 bin uydunun birbirine bağlanması yoluyla "uydu ağı" kurmak hedefleniyor. Geçen günlerde SpaceX'in attığı uyduyla, gönderilen uydu sayısı 700'ü geçti. Çevreciler ve gökbilimciler tarafından tepki gören projenin 2027'de bitmesi planlanıyor.

30°
az bulutlu