Starlink uydularının sağladığı internet hızı açıklandı

Elon Musk'ın şirketi SpaceX tarafından faaliyete geçirilen Starlink projesinin uydularından sağlanan internet hızı açıklandı.

TEKNOLOJİ 03.11.2020, 17:42
Starlink uydularının sağladığı internet hızı açıklandı

SpaceX'in sahibi Elon Musk'ın hızlı ve ucuz internet için hayata geçirdiği Starlink uydu projesinden sağlanan internetin hızı açıklandı. Yapılan hızı ölçmek için yapılan beta testinin sonuçlarına göre, Starlink uyduları kullanıcılara saniyede 160 megabit'ten (Mbps) daha çok indirme hızı sağlıyor. 

26 Ekim'de Starlink uydu internet kullanıcı betasını piayasaya süren SpaceX şirketinden, beklentileri azaltmaya yönelik açıklamalar yapılmıştı. Ancak kullanıcıların tepkilerine göre oldukça memnun oldukları öne sürüldü. Örneğin dağlık olma özelliğiyle bilinen Montana bölgesindeki bir kullanıcı, indirme hızının 174 Mbps ve yükleme hızının ise 33 Mbps olduğunu belirtti. Kullanıcı durumdan memnuniyetini ifade ederken, "Starlink, oyunu sonsuza dek değiştirecek." cümlelerini kullandı.

SpaceX şirketinden yapılan açıklamada, projenin başında olunduğundan zaman zaman kesintiler yaşanabilir ifadesine yer verildi. 900 uydudan oluşan bir ağdan internet sağlanmasına imkan veren projede hız cazip bir etken olsa da siber güvenlik uzmanları bazı uyarılarda bulundu. Siber güvenlik uzmanı James Pavur konuya ilişkin, Starlink gibi uydu internet bağlantılarının kolay bir şekilde hack'lenebildiğini söyledi. SpaceX şirketinden güvenlik meselesine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

parçalı bulutlu