banner23

banner24

Suudi Arabistan'dan yapay zeka teknolojisine yönelik adımlar

Suudi Arabistan İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı ile Suudi Arabistan Veri ve Yapay Zeka Kurumu (SDAIA) arasında; iş birliğini geliştirme ve yapay zekadan en iyi şekilde faydalanma adına 4 anlaşma imzalandı.

TEKNOLOJİ 30.08.2021, 11:17
Suudi Arabistan'dan yapay zeka teknolojisine yönelik adımlar

Suudi Arabistan'dan yapay zeka teknolojileri adına yeni adımlar yolda.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, Bakanlık ile SDAIA tarafından imzalanan anlaşmalar ile; yapay zekanın, ulusal girişimlerin, politikaların ve programların rolünün gelişeceği, hedeflenen faydaların sağlanacağı, Arabistan'da işlerin büyütülmesi ile ekonomiye katkı verileceği, karar vericileri desteklemek için analitik üzerinde çalışılacağı, ülke vatandaşlarının hayatını kolaylaştırmak için ülkedeki dijital dönüşümü destekleyecek profesyonel ve sosyal girişimler için teknolojiden istifade edileceği belirtildi.

İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı ile SDAIA'e göre anlaşmalar ile bir taraftan; hizmetler, sistemler ve dijital uygulamalar ile entegre bir şekilde Suudi Arabistan hükümetinin Covid-19'un yayılmasını önlemeyi amaçlayan bir uygulaması olan Tawakkalna'yı kullananların deneyimleri geliştirilirken diğer taraftan da veri bilimi, yapay zeka ve ilgili politika ve standartlar alanında ulusal yetkinliklerin oluşumu, güçlendirilmesi ve geliştirilmesi sağlanacak.

Anlaşmalar ile Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030’u doğrultusunda veriler; bakanlıklar arasında ortak bir şekilde işlenecek ve stratejik planların desteklenmesi için iyileştirilecek. Diğer alanlarda da danışmanlık hizmetleri sağlanacak.

İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı Başkanı Mühendis Ahmed el Racihi yaptığı açıklama ile anlaşmaların stratejik ortaklıkların inşa edilmesini desteklediğini, dijital dönüşümü desteklemek için çeşitli taraflarla tamamlayıcı ilişkiler kurduğunu ve farklı politikaların iş gücü piyasası üzerindeki etkisini belirleyeceğini dile getirdi. Racihi açıklamanın devamında, imzalanan anlaşmalar ile Suudi Arabistan’ın kalkınma hedeflerine ulaşması adına bakanlığın programlarından en üst derecede faydalanmak için dijital çözümlerden yararlanacağını belirtirken Suudi Arabistan kurumlarına ve çalışanlarına da devlet desteğinin artırılacağının altını çizdi. 

SDAIA Başkanı Dr. Abdullah bin Şerif el Ghamdi de bakanlık ile kurulan iş birliğinin iş gücü piyasasında yürürlükte olan siyasetlere olumlu bir etkisinin olacağını ve piyasadaki kaliteli iş imkanlarının artacağını, anlaşmaların eğitim süreci ile uyumlu bir hale geleceğine dikkat çekti.

banner34