banner23

banner24

Suudi Arabistan uzay ekonomisini güçlendirmek istiyor

Suudi Arabistan, G20 ülkeleri ile uzay ekonomisini geliştirmek, sınırlı doğal kaynakları korumak ve üye ülkelerin ekonomisini çeşitlendirmek için çalışmak istediğini açıkladı.

TEKNOLOJİ 21.09.2021, 11:12
Suudi Arabistan uzay ekonomisini güçlendirmek istiyor

Suudi Arabistan Uzay Otoritesi Başkanı Dr. Muhammed et-Tamimi, G20 ülkelerinin uzay ekonomisi konusunda önde gelen liderleri ile yaptığı toplantı sırasında önemli açıklamalarda bulundu.

Şarkul Avsat'ın haberine göre toplantıya katılım sağlayan ülkeler uzay ekonomisini güçlendirmenin ve küresel zorlukların üstesinden gelmenin yollarını tartıştı. G20’ye üye devletlerdeki uzay kurumları ve kuruluşlarının katılımıyla düzenlenen toplantıda ülkelerin temsilcileri ve liderleri Suudi Arabistan’ın uzay ekonomisi hakkındaki toplantıyı düzenleme girişimine övgüde bulundu.

Dr. Muhammed et-Tamimi, uzay ekonomisinin Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu için ilerleme yaşamasını istediği sektörlerden bir tanesi olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamalarda Suudi Arabistan’ın ilk olarak 1985 yılında uzaya araç gönderdiği, 2030 yılında ise sektörde önde gelen ülkelerden bir tanesi olmak istediği belirtildi.

Et-Tamimi, insanlar, dünya ve dünyanın refahı için uzay ekonomisi çalışmalarının önemli olduğunu, uzay çalışmalarının sadece bilimsel çalışmalar ile sınırlı kalmadığını, insanlık için önemli bir kaynak olduğunu ifade etti.

banner34