banner23

banner26

banner24

banner25

Suudi Arabistan yeni nesil yüksek hızlı internet kullanmaya başladı

Dünyanın en büyük petrol üreten ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan, yeni nesil yüksek hızlı internet kullanımına 1 Nisan tarihi itibariyle başladı.

TEKNOLOJİ 02.04.2021, 11:36
Suudi Arabistan yeni nesil yüksek hızlı internet kullanmaya başladı
banner34

Suudi Arabistan teknoloji alanında yeni bir döneme geçti.

Şarkul Avsat'ın haberinde yer alan bilgilere göre, modernleşme çalışmalarına hız kesmeden devam eden Suudi Arabistan’ın İletişim ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu, son olarak yüksek hızlı kablosuz internet ağı Wifi 6E’nin kullanımının 1 Nisan’da başladığını açıkladı.

Wifi 6E’nin kablosuz internet ağından iki kat daha hızlı ve 5 kat daha güçlü olduğu biliniyor.

Suudi Arabistan’ın piyasaya sürdüğü yüzde 150 artışla daha fazla frekansa sahip 6 gigahertzlik yeni nesil internetin Orta Doğu’da, Avrupa’da ve Afrika ülkelerinde kullanılması bekleniyor.

Dijital çağa uyum için çalışmalar yürüten Arabistan’ın yeni nesil kablosuz interneti Riyad’da; Microsoft, Intel, Facebook ve Apple gibi öncü şirketlerin temsilcileriyle test edildi. Test sonuçlarına göre Wifi 6E’nin indirme hızı saniyede 2 gigabit ile eski nesil kablosuz internetlere göre oldukça hızlı çıktı.

2021’in sonlarına doğru Arabistan piyasasında son nesil kablosuz interneti destekleyecek cihazların tedariği için küresel firmalarla çalışıldığı yetkililer tarafından açıklandı.

Yeni Wifi teknolojisinin evlerde, havalimanlarında ve alışveriş merkezleri gibi ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılacağı; ayrıca sorunsuz ve hızlı bir hizmet sunacağı düşünülüyor.

Yine bir yetkiliye göre, yüksek hıza sahip internet mevcut özelliğiyle; eğitim, sağlık ve eğlence alanlarında kullanılan birçok uygulamanın kalitesini artıracak, akıllı evlerin ve sanal gerçek uygulamaların kullanılmasına katkıda bulunacak ve daha yüksek veri aktarım hızı sağlayacak.

Yeni nesil Wifi teknolojisinin tanıtımı, Suudi Arabistan’ın ticari ve yenilikçi yeni İletişim Komisyonu planının açıklamasının ardından yapıldı. 

13°
parçalı bulutlu