banner23

banner26

banner24

banner25

Tayvan yeni uzay yasasını onayladı

Tayvan tarafından onaylanan yeni Uzay Geliştirme Yasası, ülkenin uzay programı için yasal temel oluşturmanın yanında ilgili teknolojilerin gelişimini de teşvik ediyor.

TEKNOLOJİ 03.06.2021, 09:16
Tayvan yeni uzay yasasını onayladı
banner34

Tayvan Yasama Yuanı (The Legislative Yuan) geçen günlerde Tayvan’ın uzay çalışmalarının önünü açan Uzay Geliştirme Yasasını (Space Development Law) onayladı.

Taiwan News sitesinde yer alan haberde, Tayvan Bilim ve Teknoloji Bakanlığının açıklamalarına yer verildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada yasanın, Tayvan uzay programının daha da geliştirilmesi için yasal temel oluşturulmasını, kamu ve özel sektör kurumlarının ilgili yasalara uyum göstermesini ve ileriye dönük teknolojilerin geliştirilmesini sağladığı ifade edildi.

Bakanlık yetkilileri, yasa sayesinde bakanlığın Tayvan uzay faaliyetlerinden ve fırlatma sahalarının kurulmasından sorumlu tek yetkili makam olarak belirlenmesine dikkat çekiyor.

Hâlihazırda Ulusal Uygulamalı Araştırma Laboratuvarları altında faaliyet gösteren Ulusal Uzay Kurumu’nun gelecekte doğrudan Tayvan Bilim ve Teknoloji Bakanlığına bağlı bir idari organa dönüşmesi bekleniyor.

25°
parçalı bulutlu