banner23

banner24

Tayvanlı çip devinden rekor satış

Tayvanlı çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing’in üçüncü çeyrek satışları otomobil ve iPhone siparişlerindeki artışla rekor kırdı.

TEKNOLOJİ 08.10.2021, 12:20
Tayvanlı çip devinden rekor satış

Dünyanın en büyük çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing’ın üçüncü çeyrek satışları rekor kırdı. Şirketin gelirleri üçüncü çeyrekte 414,7 milyar Tayvan dolarına (14,8 milyar dolar) yükselerek analist tahminlerine yakın gerçekleşti.

Bloomberg HT'nin haberine göre Eylül ayında satışlar ise önceki yıla kıyasla yüzde 20 artışla 152,7 milyar Tayvan doları oldu. Genelde tatil öncesi siparişlerin arttığı bir dönem olan üçüncü çeyrekte yoğun ilgi gören iPhone 13 serisini piyasaya süren Apple dahil birçok şirketten güçlü talep geldi. Siparişlerdeki artışa rağmen bu dönemde çip sıkıntıları devam etti.

Son dönemde yaşanan çip krizi hakkında Tesla'nın patronu Elon Musk, çip krizi ve lojistikte yaşanan sıkıntıların şirketin büyümesi için tehdit oluşturduğunu söylemiş, ''Fantastik bir yıl geçirdik, rekor araç teslimatı gerçekleştirdik. Bunu sürdürmek için iyi bir şansımız var gibi görünüyor. Temel olarak, eğer çip elde edebilirsek, bunu yapabiliriz. Bu çip kıtlığının yakında hafifleyeceğini umuyorum, ancak bir süre daha en az yüzde 50’nin üzerinde kalabileceğimize güveniyorum.'' ifadelerini kullanmıştı.

banner34