banner23

banner24

TEKNOFEST'te bir ilk

Her yıl büyük bir heyecanla gerçekleşen TEKNOFEST'in Karadeniz ayağı; dünyanın ilk ve tek "Dikey İnişli Roket Yarışması"na ev sahipliği yapacak.

TEKNOLOJİ 23.01.2022, 09:18
TEKNOFEST'te bir ilk

Dünyanın ayakları yere basmayan festivali TEKNOFEST, her yıl yeni bir ilke daha imza atıyor.

Geçen yıllardan farklı olarak bu yıl iki ayrı adreste düzenlenecek olan TEKNOFEST'in Karadeniz ayağında yeni bir ilke ev sahipliği yapılacak.

İlkokul, ortaokul, lise, üniversite ve yüksek lisans derecesindeki öğrencilerin katılabileceği TEKNOFEST Karadeniz'de; Akıllı Ulaşım, Biyoteknoloji İnovasyon, Hack Karadeniz, Helikopter Tasarım, Jet Motor Tasarım gibi yarışmalara bu yıl ilk defa Dikey İnişli Roket Yarışması da eklendi.

Son başvuru tarihinin 28 Şubat olarak belirlendiği Dikey İnişli Roket Yarışması'na ilişkin TEKNOFEST'in resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, "TEKNOFEST KARADENİZ’de bir ilke daha imza atıyoruz! Dünyanın ilk ve tek 'DİKEY İNİŞLİ ROKET YARIŞMASI'. Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat 2022." ifadesine yer verildi.

Dünya’da düzenlenen ilk Roket İtkili İniş Yarışması olma özelliğine sahip "Dikey İnişli Roket Yarışması"nın amacı; Türkiye'nin gelecek 10 yıldaki Teknolojik İlerleme Yol Haritasında yer alan Roket İtkili İniş Sistemleri hakkında Lisans ve Yüksek Lisans Seviyesinde eğitim görmekte olan öğrencilerinin bilgi edinmesini sağlamak ve gençlere farklı disiplinlerde bilgi ve tecrübeye sahip üyelerle takım halinde tasarım yapma yeteneğini kazandırmaktır.

Dikey İniş Kategorisinde takımlar; tasarlayacakları roketin, Yarışma Komitesi tarafından temin edilecek Havada Askıda Tutma Sistemi (Örn. Vinç) ile adaptasyonunu sağlayacak ve serbest bırakılmasına müteakip Soğuk Gaz İtki Sistemi kullanarak kontrollü bir şekilde yere inmesini amaçlayacaklardır.

"Dikey İnişli Roket Yarışması"nın başvuruları detayları için TEKNOFEST adresi ziyaret edilebilir.

banner34