banner23

banner26

banner24

banner25

Teknoloji şirketleri Pakistan yönetimine rest çekti

Pakistan'da sosyal ağ platformları için getirilen sansür yasasının ardından teknoloji şirketleri, bölgede verdikleri hizmeti sonlandırabileceklerini açıkladı.

TEKNOLOJİ 23.11.2020, 13:52
Teknoloji şirketleri Pakistan yönetimine rest çekti
banner34

Google, Twitter ve Facebook şirketleri tarafından yapılan açıklamalara göre, Pakistan'daki "sansür" yasasının devam etmesi halinde şirketlerin bu ülkedeki hizmetlerine son verilebilir. 

Hindistan merkezli Socialchat.in isimli haber sitesinde komuyla ilgili yer alan bilgilere göre, Asya İnternet Sansür Yasası Konseyi tarafından Pakistan'ın sansür uygulamasının halkın mahremiyetine bir saldırı olduğu öne sürüldü.

Teknoloji şirketlerinden "mahremiyet" çıkışı

Asya İnternet Sansür Yasası Konseyi'nin yanı sıra uzunca bir süredir "gizlilik ihlali" konusuyla yargılanan sosyal medya şirketleri de Pakistan yönetiminin sansür faaliyetini, halkın mahremiyetini hiçe saymak olarak değerlendirdi. 

Pakistan'da kabul edilen sansür yasasından sonra ilgili şirketler, sakıncalı bulunan içerikleri 24 saat içerisinde kaldırmak zorunda bırakıldı. Şirketlere acil durumlarda içeriği kaldırması için ise 6 saat süre tanındı. Facebook, Google, Twitter gibi şirketler bu yasaya uymamaları halinde yüklü bir para cezasına çarptırılacak.

22°
açık