banner23

banner24

Telegram, muhalif Belarus kanallarını kapatmak zorunda

Apple'ın isteği üzerine Telegram şirketi iOS'ta Belarus protestocularının 3 kanalını engellemek zorunda kalacak. Telegram CEO'su bunu istemediklerini ama başka seçeneklerinin olmadığını açıkladı.

TEKNOLOJİ 09.10.2020, 14:06
Telegram, muhalif Belarus kanallarını kapatmak zorunda

Apple, Telagram’dan Belaruslu protestocuların 3 kanalının kapatılmasını talep etti. Apple’ın talebinin, bu kanalların Belarus otoriter rejimine mensup bireylerin kimliklerini belirlemesinden dolayı, sivillere baskı yapılıyor olabileceği endişesinden kaynaklandığı öne sürüldü.

Decrypt’in haberine göre Apple, kanun uygulayıcı kişilerin kimliklerinin açığa çıkarılmasının daha fazla şiddete yol açabileceğinden endişeleniyor.

Telegram kanalları ciddi bir direnişe ev sahipliği yapıyor

En son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden memnun olmayan Belarus halkı protestolara başlamıştı. Kanallarda yapılan paylaşımlarda motivasyon kaynaklı ve verilen mücadeleyi devam ettirmeye yönelik paylaşımlara yer veriliyor. Kanallardaki paylaşımlara göre muhalifler, Belarus’ta devam eden mücadeleyi “Belarus’un yeni tarihi” şeklinde nitelendiriyorlar. Bu direnişin kendileri için pozitif yönlerinden dem vurmaya dikkat eden muhalifler, “Belaruslular bu iki ayda kendileri hakkında çok şey öğrendi.” gibi yüceltme ve moral sağlama amacına hizmet eden paylaşımlara sıklıkla yer veriyor.

Telegram şirketi, kanalları kapatmak istemiyor

Telegram şirketinden kanalların açık olması taraftarı olunduğu ancak şirketin başka bir seçeneğinin olmadığı belirtildi. Kanallar, hileli olduğu düşünülen Belarus seçimlerine karşı muhalifler tarafından verilen protesto çalışmaları açısından bir araç görevi görüyor. Ancak Apple’ın kendi App Store uygulama mağazasında yapacağı bir engelin karşısında, muhaliflerin yapabilecekleri pek bir şey kalmıyor.

Telegram CEO’su Pavel Durov konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Apple’ın bu gibi durumlarda Telegram gibi uygulamalara fazla seçenek sunmadığını söyledi. Durov, "Maalesef bu kanalların iOS'ta engelleneceğini ama diğer platformlarda kullanılmaya devam edeceğini varsayıyorum." dedi.

banner34