banner23

banner26

banner24

banner25

TikTok gizlilik ihlalleri için ödeme yapmayı kabul etti

TikTok, gizlilik ihlalleri iddiasıyla ilgili açılan toplu davalara 92 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

TEKNOLOJİ 26.02.2021, 15:29
TikTok gizlilik ihlalleri için ödeme yapmayı kabul etti
banner34

Popüler video paylaşım uygulaması TikTok, kişisel verileri topladığı iddialarıyla gündemde kalmaya devam ediyor.

TikTok, kullanıcıları izlemek ve onları reklamlara zorunlu yönlendirmek için hassas kişisel verileri topladığı iddialarını içeren gizlilik ihlali davasından kurtulmak için 92 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Tiktok’un iddiaları kabul etmemesine rağmen davayla zaman kaybetmemek için istenilen tutarı ödemeyi kabul ettiği açıklandı.

Bir Tiktok yetkilisinin The Verge haber sitesine gönderdiği yazılı açıklamada, "Uzun davalardan geçmek yerine iddialara katılmasak da çabalarımızı, TikTok topluluğu için güvenli ve eğlenceli bir deneyim oluşturmaya odaklamak istiyoruz" dedi.

Yapılan anlaşma gizlilik ihlali iddialarıyla ilgili olarak TikTok aleyhine önerilen 21 toplu davayı kapsıyor. Dava, sosyal medya uygulamasının etnik kökenlerini, cinsiyetlerini ve yaşlarını belirlemek için kullanıcıların yüzlerini analiz ettiği iddialarından, özel verilerin aktarılması nedeniyle Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanım Yasası'nın sözde ihlallerine kadar birçok önemli iddiada bulunuyor.

Dava çerçevesinde ABD’deki tüm TikTok kullanıcıları anlaşmaya dahil edilecek. Anlaşmanın koşullarına göre TikTok gizlilik politikasındaki davranışları açıklamadığı sürece kullanıcıların verilerini sıkıntıya sokabilecek tüm ihtimallerden kaçınacak. Bu davranışların içerisinde biyometrik bilgilerin toplanması ve ABD kullanıcılarına ait bilgileri ülke dışarısına çıkarmak gibi bilgiler yer alıyor.

TikTok’un bu davranışları sonrası veya anlaşmanın bir sonucu olarak gizlilik politikasını değiştirip değiştirmeyeceği ise şu an için bilinmiyor.

21°
açık