banner23

banner24

TikTok Pakistan'da tekrardan yasaklandı

"Uygunsuz içeriklerin" platformda varlığını sürdürmesi sebebiyle Çinli sosyal medya uygulaması TikTok, Pakistan'da bu yıl içinde 4'üncü kez yasaklandı.

TEKNOLOJİ 21.07.2021, 10:07
TikTok Pakistan'da tekrardan yasaklandı

TikTok uygulaması Pakistan'da yeniden yasaklandı.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, Pakistan Telekomünikasyon Ajansı'nın resmî Twitter hesabından yapılan açıklamada, TikTok uygulamasına ve internet sitesine erişimin engellendiği duyuruldu. Yapılan açıklamada, TikTok’un uygunsuz içerikleri tutmaya devam etmesi ve platformun bu tür içerikleri kaldırmada başarısız olması sebebiyle yasak kararının alındığı bildirildi.  TikTok Pakistan'da kurallara uymadığından dolayı 9 Ekim 2020'den bu yana 4'üncü kez yasaklandı.

Verilen yasak kararı sürekli kaldırıldı

Pakistan Telekomünikasyon Ajansı, 9 Ekim 2020'de TikTok'u "ahlaksız" içeriklerin kontrol edilemediği gerekçesiyle yasaklamıştı fakat bir süre sonra TikTok'a getirilen yasağın kaldırıldığını da açıklamıştı.

TikTok'a 2'nci yasak Peşaver Yüksek Mahkemesi tarafından 11 Mart’ta "toplumda müstehcenliği yaydığı" gerekçeli kararıyla gelmişti ancak mahkeme aldığı kararın aksine 1 Nisan’da TikTok üzerindeki yasağın kaldırılmasına hükmetmişti.

Daha sonra 28 Haziran’da ise Sindh Yüksek Mahkemesi'nde TikTok’un yaydığı "ahlaksız ve müstehcen" içerikler sebebiyle mağdur bir Pakistanlının söz konusu sosyal medya uygulamasına karşı açtığı davanın duruşması görüşülmüştü. Mahkemenin kararında 8 Temmuz’daki bir sonraki duruşmaya kadar TikTok’un askıya alınmasına hükmedilmişti. 2 Temmuz'da mahkeme, 28 Haziran’da ahlaksız ve müstehcen içerikler sebebiyle sosyal medya uygulaması hakkında verdiği "askıya alma" kararını sona erdirmişti.

Pakistan, böylece Hindistan'dan sonra TikTok'u yasaklayan 2'nci Asya ülkesi oldu.

banner34