banner23

banner26

banner24

banner25

TikTok, Trump'a meydan okudu

TikTok yasağı birkaç gün kala TikTok'un ana şirketi ByteDance tarafından, ABD Temyiz Mahkemesi'ne yasağın tekrar incelenmesine yönelik dilekçe gönderildi.

TEKNOLOJİ 11.11.2020, 11:16
TikTok, Trump'a meydan okudu
banner34

TikTok'un ana şirketi ByteDance, Salı günü ABD Temyiz Mahkemesi'ne bir dilekçe gönderdi. Söz konusu dilekçe ile Trump yönetiminin almış olduğu ve Perşembe günü TikTok'un elden çıkarılmasına sebep olacak karara meydan okundu. 

Tech Central'da yer alan habere göre, ByteDance tarafından hazırlanan dilekçede, TikTok'un güvenlik ihlali oluşturduğu iddiaları reddedildi. Bu iddianın hukuka aykırı olduğu belirtilen dilekçede, elden çıkarma emrinin mahkeme incelenmesi talep edildi.

"Dilekçe vermekten başka seçeneğimiz yok"

TikTok'un sahibi olan ByteDance şirketinden gönderilen dilekçede bir "mağduriyet" dili kullanıldı. TikTok platformunun ABD satışları için çeşitli görüşmeler yapılmıştı. Bu döneme değinilen dilekçede, sürekli yeni taleplerle karşılaşıldığı ve önerilen çözümlerin kabulüyle ilgili bir netlik olmadığı için 30 günlük bir uzatma süresi talep edildiği belirtildi. Konuyla ilgili, "Elimizde bir uzatma olmadan, haklarımızı savunmak için mahkemeye dilekçe vermekten başka seçeneğimiz yok." ifadeleri kullanıldı.

Trump yönetiminin yasağı unuttuğu düşünülüyor

The Verge tarafından yapılan haberde ise dilekçe sunulma sebebinin, Trump yönetiminin ABD'deki Yabancı Yatırım Komitesi'nin (CFIUS) haftalardır TikTok'un ABD operasyonlarının satışı için son tarih vermemesi olduğu belirtildi. Aynı haberde TikTok'un komiteye 30 günlük uzatma talebinde bulunduğu ancak konuya dair herhangi bir geri dönüş olmadığı bilgiside verildi. Şirket tarafından yapılan açıklamada, her ne kadar TikTok'la ilgili ileri sürülen "ulusal güvenlik ihlali" suçlamalarına hak verilmese de şirketin bunun için CFIUS ile aktif bir şekilde iletişim kurduğu belirtildi.

Her ne kadar eylül ayında kararlaştırılan Walmart ve Oracle anlaşması Donald Trump tarafından kabul edilse de Çin hükümetinden onayın gelmemesi, meseleyi belirsizliğe mahkum etti. Şirketin açıklamasında bu belirsizliğe de yer verildi ve "Başkanın bu endişeleri gidermek için teklifimize ön onay vermesinden bu yana yaklaşık 2 ay içinde, bu anlaşmayı sonuçlandırmak için ayrıntılı çözümler sunduk ancak kapsamlı veri gizliliği ve güvenliği çerçevemiz hakkında hiçbir geri dönüş almadık." ifadeleri kullanıldı.

18°
parçalı bulutlu