banner23

banner26

banner24

banner25

TikTok'un ABD’ye satışına ek süre verildi

Çin merkezli ByteDance'a ait TikTok uygulamasının ABD'deki ilgili şirketlere satılması için, Trump yönetimi tarafından son gün 4 Aralık olarak belirlendi.

TEKNOLOJİ 27.11.2020, 10:36
TikTok'un ABD’ye satışına ek süre verildi
banner34

ABD, bütün dünyada milyonlarca kullanıcısı bulunan ve Çin'deki ByteDance şirketinin bir uygulaması olan TikTok'un kendisine satılması için süreyi 4 Aralık'a kadar uzattı.

Şirketin Çin'in kontrolünde olduğu için güvenlik endişesi yaşayan ABD başkanı Trump, TikTok uygulamasının ABD kolunu Microsoft ya da başka ABD'li şirketlerin alması gerektiğini “Microsoft ya da başka bir firmaya satılmadığı takdirde, TikTok’u 15 Eylül’de kapatacağız.” şeklinde ifade etmişti.

Microsoft'un ise ByteDance ile görüşeceği ve TikTok'u satın alacağını açıkladıktan sonra masaya oturduğu ve ByteDance ile anlaşamadığı iddia edildi. Satın alma işleminin gerçekleşememesinden 1 saat sonra ABD'de başka bir şirket olan Oracle'den açıklama geldi. Oracle yaptığı açıklamada, ABD operasyonlarında TikTok ile "Güvenilir Teknoloji Odağı" olduğunu belirtti. Fakat  bu anlaşma normal bir alım satım işleminin dışında güvenlik durumunu arzettiği için kabul edilmedi. Kapatılmasına karar verilen TikTok uygulaması bir süre daha kullanıcılarına hizmet vermeye devam etti.

ByteDance ise kullanıcı kitlesinin en fazla ABD'de olmasından dolayı TikTok uygulamasının ABD tarafından kapatılmasını istemiyor. TikTok'u gelecek günler neler beklediği kullanıcılar tarafından merak konusu oldu.

19°
parçalı az bulutlu