banner23

banner26

banner24

banner25

TikTok ve WeChat ABD’de yeniden serbest

ABD Başkanı Joe Biden, Donald Trump döneminde TikTok ve WeChat’e getirilen yasaklamaları kaldırdı.

TEKNOLOJİ 10.06.2021, 13:17
TikTok ve WeChat ABD’de yeniden serbest
banner34

ABD eski Başkanı Donald Trump, Çin ile olan gergin ilişkilerin bir yansıması olarak, ulusal güvenlik gerekçeleriyle WeChat ve TikTok uygulamalarını yasaklamıştı.

Deutsche Welle’nin haberine göre ABD yeni Başkanı Joe Biden, 9 Haziran tarihinde aldığı bir dizi karar ile Trump döneminde yasaklanan TikTok ve WeChat başta olmak üzere sekiz iletişim ve finans uygulamasına getirilen yasakları kaldırdı. Biden ayrıca, Ticaret Bakanlığı’na yabancı uygulamalardan kaynaklanması muhtemel risklere karşı alınması gereken tedbirler üzerine bir rapor hazırlanması talimatını verdi.

Bir ABD hükümet yetkilisinin aktardığına göre ise TikTok hakkında 2019 yılında başlatılan güvenlik soruşturması sürecek.

Trump, ABD’de yaklaşık 100 milyon kullanıcısı bulunan TikTok’un Çin Komünist Partisi’ne olan yakınlığını ve veri güvenliği tehdidini gerekçe göstererek yasaklamıştı. Bu kapsamda Google, Apple ve diğer Amerikan şirketlerine söz konusu uygulamalar için veri indirme olanağı tanımaması talimatı verilmiş fakat yasakların birçoğu ABD mahkemeleri tarafından iptal edilmişti.

12°
parçalı bulutlu