banner23

banner26

banner24

banner25

TSMC, 1 milyar adet 7nm yonga üretti

Yarı iletken sektörü pazarının lideri olan Tayvanlı şirket TSMC, şimdiye kadar 1 milyar adet 7nm yonga üretti.

TEKNOLOJİ 24.08.2020, 12:00
TSMC, 1 milyar adet 7nm yonga üretti
banner34

Yaptığı Ar-Ge çalışmaları ve üretimleriyle sektörde hızlıca ilerleyen şirket; Samsung, Intel, Sony gibi rakiplerini geride bıraktı. Döküm pazarının diğer önemli ismi Intel bile geliştirdiği 10nm sürecinin TSMC'nin 7nm süreli ile eşit performans gösterdiğini savunuyor. Samsung ise beklentileri karşılayamadı. TSMC bütün rakiplerinin aksine ilerlemeye devam ediyor. Öyle ki TSMC, Apple'ın A14 yonga setini 5nm sürecinde dökmeye başladı. Apple için 5nm sürecinin yanında 6nm süreci de hazır bulunuyor. 

1 milyar tane 7nm yonga üretimi

TSMC 7nm yonga için ilk üretimini 2018'de gerçekleştirdi.TSMC'nin büyümesi, iş ortaklarının büyümesiyle doğru orantılı gerçekleşti. Şirket AMD, Qualcomm, Apple gibi çoğu teknoloji deviyle çalışıyor. Söz konusu markaların da değerlenmesiyle, TSMC iki yıl içinde ciddi bir rakama ulaştı. 

Geçen günlerde firma 7nm yonga üretiminde 1 milyar adete ulaştığını duyurdu. Halihazırda firma, 7nm üretimine devam ediyor. TSMC daha hızlı ve verimli EUV versiyonunda ise ikinci nesle geçti. Az maliyet tercihinde olanlar için de ikinci nesil DUV versiyonu üretiliyor. 

20°
açık