banner23

banner24

TUA Başkanı'ndan astronot açıklaması

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, uzaya gidecek Türk astronotun hangi kriterlere sahip olması gerektiğini açıkladı.

TEKNOLOJİ 21.02.2022, 11:31
TUA Başkanı'ndan astronot açıklaması

"Milli Uzay Programı"ndaki hedefler kapsamında yapılacak uzay yolculuğunda astronot belirleme süreci devam ediyor.

Astronot seçimleri için çok sayıda başvuru yapılırken astronot olacak kişilerde aranan özellikler de iyice belirmeye başladı.

TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, seçilecek Türk astronotla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

TRT Haber'e konuşan Yıldırım, seçilecek astronotun uzay koşullarında nelerle karşılaşacağına ilişkin "Orada 10 gün minimum bir yiyecekle mesela idare edeceksiniz. Belki uyku uyumakta zorlanacaksınız. Yer çekimsiz bir ortamdan bahsediyoruz, insanın vücudunda birtakım değişiklikler meydana geliyor. Boyu uzuyor yer çekimi olmadığı için, sonra dünyaya dönünce normale dönüyor." ifadelerini kullandı.

Uzaya gidecek ilk Türk astronot ne zaman seçilecek? | DonanımHaber

Başkan Yıldırım, uzaya gidecek kişinin tansiyon gibi sağlık problemlerinin olmaması, alkol ve sigara kullanmaması, kemik kırığının olmaması, daha önce ameliyat geçirmemesi gerektiğine dikkat çekerken mental olarak güçlü olması, uzay gibi zorlu bir ortamda doğru karar verebilme, hızlı hareket edebilme gibi özelliklere de sahip olması gerektiğini belirtti.

Türk astronotun uzay yolculuğuna hangi ülkeden çıkacağı netleşmezken Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri ile görüşmeler sürüyor.

Türk uzay yolcusunun kim olacağı bu yıl belirleneceği için seçmeler ilerleyen aylarda başlayacak.

banner34