banner23

banner24

TÜBİTAK SAGE ve İzel Kimya'dan lisans sözleşmesi

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen yüksek sıcaklık dayanımlı polimerik reçine teknolojisi İzel Kimya’ya transfer edildi.

TEKNOLOJİ 28.07.2021, 17:07
TÜBİTAK SAGE ve İzel Kimya'dan lisans sözleşmesi

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen millî kritik ileri malzeme niteliğindeki yüksek sıcaklık dayanımlı polimerik reçine teknolojisi; TÜBİTAK Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Başkanlığı aracılığıyla, İzel Kimya San. Tic. A.Ş.'ye basit lisans yöntemiyle seri üretim yapılacak şekilde transfer edildi.

Hem fenolik hem Bismaleimid (BMI) polimerik reçine özellikleri sergileyen, ablatif özellik gösteren ve yüksek sıcaklık dayanımı olan (mekanik özelliklerini 230°C’de binlerce saat, 300°C’de yüzlerce saat, 540 °C’de dakikalarca veya 700°C’lerde saniyeler boyunca koruma) bu fikri ürün için muadil sayılabilecek herhangi bir ürün bulunmuyor.

Yüksek sıcaklık dayanımlı polimerik reçine teknolojisi transferi

Fikrî ürün; bir termoset reçine malzemesi olup, özellikle yüksek sıcaklıktaki ortamlarda fiziki yapısı bozulmadan çalışması için tasarlanan her türlü kompozit malzeme üretiminde, yüzey kaplamalarında ve yapıştırıcılarda ham madde, ürün veya yan ürün (prepreg) olarak kullanılabiliyor. Hem fenolik hem bismaleimid (BMI) özellikleri sergileyen fikrî ürün için muadil sayılabilecek herhangi bir ürün bulunmamakla beraber, Füze Teknolojisi Kontrol Rejimi'ne (FTKR) tabi olması nedeniyle millî kritik nitelikteki bu teknoloji yerli imkânlar dâhilinde üretildi.

banner34