banner23

banner26

banner24

banner25

Tüketimi artırmak için yapay zeka kullanılıyor

İnternet alışverişi hizmeti sağlayan şirketler, yapay zeka ile müşterilerinin verilerini kullanarak hangi ürünlerin satın alınacağını önceden tahmin ediyor.

TEKNOLOJİ 09.11.2020, 16:52
Tüketimi artırmak için yapay zeka kullanılıyor
banner34

Müşterilerin satın alma alışkanlıkları, online alışveriş sepetleri şirketler tarafından incelenmekteydi. Ancak artık müşterilerin neyi satın almak isteyeceği yapay zeka sistemleri kullanılarak otomatik olarak tahmin edilerek müşterileri alışveriş yapmaya teşvik ediliyor.

BBC News tarafından yapılan habere göre, İngiltere merkezli alışveriş uygulaması olan Ubamarketin kurucusu Will Broome, yapay zeka sistemlerinin müşterilerinin davranış örgülerini inceleyerek hangi ürünleri satın almak isteyeceklerini tahmin edebildiklerini ve müşteriler daha çok alışveriş yaptıkça sistemin müşterileri daha iyi tanıdığını söyledi.

Müşteriler alışveriş yaptıkça kendini geliştiren yapay zeka, müşterilerin satın almak isteyebilecekleri ancak daha önceden satın almadıkları farklı ürünleri müşterilere sunabiliyor.

Yapay zeka sistemleri normal görevlerinin yanında müşterilerin farklı bir marka deneme inceleme ihtimali ya da cumartesi akşamı çikolata alma ihtimalini de öğrenebiliyor.

Online alışveriş devi olan Amazon müşterilerine dair bilgileri toplamakta. Amazon müşteri bilgilerini toplamak için satın alma verilerinin yanında Amazon'un kendi ürünleri olan kapı zilleri ve hoparlörleri de kullanıyor.

 Online alışveriş üzerinde müşterileri alışverişe teşvik etmek için kullanılmakta olan akıllı sistemlerinin gerçek mağazalarda da kullanılabilmesi için ABD merkezli bir perakende olan Kroger bazı denemeler yapıyor. Kroger mağazalarında LCD ekranlı akıllı raflar ile müşterileri çekebilmek için çalışıyor. Kimi raflar Bluetooth ile bağlanılması durumunda müşterilere teklif ve kişiselleştirilmiş içerik sunabiliyor.

Gartner isimli araştırma grubuna göre dünya çapındaki büyük perakendelerin 4’te 3’ü yapay zeka sistemlerini kullanıyor ya da bu yılın sonuna kadar kullanmaya başlamayı hedefliyor.

24°
açık