banner23

banner31

banner24

banner25

Türk teknoloji şirketinden uzay alanında uluslararası iş birliği

Türk teknoloji şirketlerinden CTech Bilişim Teknolojileri, Thales Alenia Space ile uydu haberleşme sistemleri alanında iş birliği anlaşması imzaladıklarını duyurdu.

TEKNOLOJİ 26.05.2021, 13:03
Türk teknoloji şirketinden uzay alanında uluslararası iş birliği

Milli Uzay Programı'nın açıklanmasının ardından Türk teknoloji şirketleri uzay alanındaki çalışmalarına hız verdi.

CTech Bilişim Teknolojileri tarafından yayınlanan basın duyurusunda şirketin, Fransız Thales Group ile İtalyan Leonardo şirketleri ortaklığında kurulan Thales Alenia Space ile uydu haberleşme sistemleri alanında iş birliği anlaşması imzaladığı aktarıldı.

Bu iş birliği sayesinde CTech'in, uydu haberleşmesi ve uzay kalifiye ürünler kapsamında ilk ihracatını Thales Alenia Space için gerçekleştirerek uluslararası pazardaki hedeflerine ulaşmak için önemli bir adım daha attığı ifade edildi.

Basın duyurusunda, Thales Alenia Space şirketinin ise bu iş birliği ile Türkiye uzay pazarındaki varlığını güçlendirerek tedarik zincirini geliştirmeyi hedeflediği belirtildi.

CTech, haberleşme uydusu ihracat programı çerçevesinde Thales Alenia Space ile yaptığı iş birliği ile Türkiye’nin uydu alanındaki ilk parça ihracatını gerçekleştirmiş olurken iş birliği kapsamında ihraç edilecek ürünlerin teslimatları da tamamlandı. CTech’in sağladığı bileşenler Thales Alenia Space tarafından üçüncü bir ülkenin uydusu için kullanılacak.