banner23

banner24

Türk uzay yolcuları yakında belirlenecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, uzaya gönderilecek Türk astronotları seçmek için yakında duyuruya çıkacaklarını söyledi.

TEKNOLOJİ 16.04.2022, 10:09
Türk uzay yolcuları yakında belirlenecek
banner46

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane 2022 Ödül Töreni'ne katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin uzay çalışmalarına yönelik açıklamalarda bulundu.

Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan törende konuşan Bakan Varank, uzay ve havacılık tıp çalışmalarının önemine değindi.

Bakan Varank yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, yakın bir zamanda uzaya göndereceği insanları seçmek üzere duyuruya çıkacakarına dikkat çekerek "Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin kurduğu merkez de çok işimize yarayacak." dedi.

Uzaya gidecek insanların özel şartlarının olması gerektiğinden bahseden Bakan Varank, söz konusu merkezin yakın zamanda ilk kullanıcılarından bir tanesinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olacağını söyledi. Varank ayrıca uzaya gidecek Türk vatandaşlarının bazı testlerinin bahsedilen merkezde yapılacağını da ekledi.

Türkiye Uzay Ajansı: “Astronot Yerine Fezagir Kelimesi Kullanılsın”

Daha önce yapılan açıklamalarda uzaya gidecek Türk insanının bilim adamları arasından seçileceği açıklanmıştı. Bu görevi yapacak kişinin, savaş pilotlarında olduğu gibi fiziksel dayanıklılık ve kondisyona sahip olması gerektiği belirtilmişti. Seçilecek kişilerin ayrıac sağlam bir psikoloji ve hızlı karar verebilme gibi özellikleri de taşıması gerektiği kaydedilmişti. Çok uzun ya da kısa, kilolu ya da aşırı zayıf olanların küçük bir kapsülde yolculuk yapmaya uygun olmadığı da belirtilmişti.

banner34
19°
parçalı bulutlu