banner23

banner24

Türkiye çip üretmeye hazırlanıyor

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, çip üretim çalışmalarının sürdüğünü ve Ankara’da bu yatırım için yer ayrıldığını açıkladı.

TEKNOLOJİ 11.08.2022, 11:18
Türkiye çip üretmeye hazırlanıyor
banner46

Salgın süreci ve bölgesel krizler sonrası dünya çip üretimi konusunda tedarik sorunu yaşarken Türkiye çip üretimi için kolları sıvıyor.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, katıldığı Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde dünyada aksayan çip üretimi konusuna değinerek, "Tabi bu telefon ve bilgisayarlara kadar kullanılabilen bir ürün. Burada Tayvan çok önemli bir üretici. Bununla ilgili bizim de yatırımlarımız var. Hatta Ankara'da belli bir yer bunun için ayrılmış durumda. Şu an bu yatırımla alakalı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın çalışması söz konusu." dedi.

Türkiye, çip üretiminde dünyanın sayılı ülkeleri arasında gösteriliyor -

Türkiye’nin çip üretimi için üretici güç olmasını istediklerini söyleyen Bakan Muş sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye bu işin içine girmek istiyor. Girmemizin gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sürekli taşıma suyuyla değirmen dönmez. Bunun çok farklı seviyeleri var. Bütün seviyeleri yürütmeseniz de bazı seviyeleri yürütmeniz gerekiyor. Gelecek artık daha da teknolojikleşecek ve dijitalleşecek. Tabi dijitalleşecek her alanda bu çipe ihtiyaç olacak. Buna olan talep artacak. Bu anlamda biz Türkiye olarak üretici güç olmak istiyoruz. En önemli ihtiyacımız su. Çipte su çok kullanılıyor. Çipin kullanılması için suya ihtiyaç var. Bununla ilgili bir hazırlığımız var."

banner34
21°
parçalı bulutlu