banner23

banner26

banner24

banner25

Türkiye'de en çok tercih edilen oyunlar belli oldu

Global Web Index, 2020 Küresel Oyun Araştırması Raporu yayınlandı. Raporda ne kadar oyun oynandığı, hangi ülkelerde ne tür oyunların daha çok tutulduğu bilgileri yer aldı.

TEKNOLOJİ 30.07.2020, 14:03
Türkiye'de en çok tercih edilen oyunlar belli oldu
banner34

Korona virüs ile oyun sektörü hareketlendi

Kişilerin ev dışı hareket alanlarının oldukça kısıtlandığı pandemi sürecinde, dijital ortam adeta byeni bir dünya olarak benimsendi. Gelişen teknolojinin bir getirisi olarak her geçen gün yükselen oyun sektörü, bu gönemde fazlasıyla hareketlendi. Bu hareketlenmeyle net verileri elde etmek isteyen Global Web Index, dijital oyun dünyasına dair ayrıntılı bir rapor hazırladı.

AdColony rapor hazırlamak istedi

Bir mobil reklamcılık ve pazarlama platformu olan AdColony, oyun dünyasına dair bir rapor hazırlaması için bağımsız araştırma şirketi Global Web Index ile iş birliği yaptı. Raporda oyuncuların kriterleri ve hangi tür oyunların daha çok tercih edildiğini öğrenmek hedeflendi. Böylece AdColony, mobil oyuncuların alışkanlıklarını, tercihlerini ve oyuncu grafiklerini elde etmiş olmak istedi.

Araştırma kapsamında 21 ülkenin oyun alanında gösterdiği aktiviteler incelendi. 

Rapora göre;

  • Rapora göre kadınlar erkeklerden daha çok oyun oynuyor. Türkiye'de yetişkinlerin %79'unun oyun oynadığı kaydedilen raporda, bu yetişkinlerin %81,7'sinin kadın olduğunu da ortaya çıkardı. 
  • Türkiye'de mobil oyun oynayan insanlar günde ortalama 4 saatini bu oyunlara ayırıyor. Oyuna zaman ayırma süresi Rusya'da 3.5, İspanya'da 2.5, Almanya'da ise 2 saat olarak raporlandı.

AdColony EMEA & LATAM Genel Müdürü Volkan Biçer, Türkiye'deki oranların yüksekliğinin sonuçlarına dair açıklama yaptı. Biçer, markalar ve reklam verenlerin için mobil uygulamaların yeni bir mecra olarak öne çıktığını belirtti. 

Türkiye'de en çok "aksiyon-macera" türü tercih ediliyor

Yüzde sırası şu şekilde;

1. Aksiyon-macera oyunları %49.2

2. Puzzle oyunları %46.2

3. Yarış oyunları %45.7

Mobil oyuncuların kişisel ilgi alanlarının da incelendiği raporda, mobil oyun severlerin film (%81.7) ve müziklere (72.8) olan ilgisinin oldukça yüksek olduğu görüldü. Bu oranları %70.5 ve %70.1 yüzdeleriyle teknoloji ile yiyecek ve içecek takip ediyor. 

İlgi azaldı ama hala varlığını koruyor

Son yıllarda teknolojik cihazların çeşitlenmesi ve yayın platformlarının artmasıyla televizyon ön planda olma özelliğini kaybetti. Mobil oyuncular tam olarak televizyon alışkanlığını kaybetmiş değil. Rapora göre mobil oyuncuların %60.6'sı televizyon izlerken oyun oynuyor.

22°
parçalı az bulutlu