banner23

banner24

Türkiye ile Kırgızistan arasında sanayii ve teknoloji alanlarında iş birliği

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kırgızistan Enerji ve Sanayi Bakanı Doskul Bekmurzaev ile; iki ülke arasındaki sanayii ve teknoloji alanlarında karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi ve derinleştirilmesine yönelik anlaşmaya imza attı.

TEKNOLOJİ 07.10.2021, 12:43
Türkiye ile Kırgızistan arasında sanayii ve teknoloji alanlarında iş birliği

Türkiye, Kırgızistan ile sanayii ve teknoloji alanında yeni iş birliğine gitti.

İki ülke arasındaki anlaşmayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Kırgızistan Enerji ve Sanayi Bakanı Doskul Bekmurzaev imzaladı.

Türkiye'nin Kırgızistan'ı tanıyan ilk ülke olduğunu hatırlatıp o günden beri iki ülke arasındaki bağları güçlendirmeye ve ekonomik ilişkileri geliştirmeye çalıştıklarını söyleyen Mustafa Varank, yapılan son anlaşma ile için, "Bugün yapılan görüşmeler ve atılan imzalarla kalkınmanın temeli olan sanayii ve teknoloji alanında da iki ülkeyi çok daha ileri noktalara taşıyacağımıza inanıyorum." ifadelerini kullandı.

30 yıl boyunca siyaset, ekonomi, ticaret, sanayii, sağlık, tarım, kültür ve gençlik-spor gibi pek çok sahadaki ilişkileri derinleştirerek ilerlettiklerini söyleyen Varank, 2011'de oluşturdukları Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi sayesinde de stratejik müttefik konumuna geldiklerini dile getirdi.

İki ülke arasında imzalanan son anlaşma ile ticari ve ekonomik ilişkilerin güçlenmesinin önünü açtıklarını dile getiren Varank, ikili ticaret hacminin geliştirme yolunda büyük bir adım atıldığını ifade etti.

Varank, anlaşmanın devamı olarak Türkiye’nin sanayii alanındaki tecrübesini Kırgızistan’a taşımak istediklerini ve orada bir Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurmak için çalışmalara başlayacaklarından söz etti.

Kırgızistan Enerji ve Sanayi Bakanı Doskul Bekmurzaev da Türkiye'nin deneyimlerinden yararlanması adına teknoloji ve bilgi birikimini Kırgızistan'a aktaracak olan Bakan Varank'a OSB konusunda desteklerinden dolayı teşekkür etti.

banner34