banner23

banner26

banner24

banner25

Türkiye ile Tacikistan uzay alanında iş birliği yapacak

Türkiye-Tacikistan 11. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı'na katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Uzay Ajansı ve Tacikistan Astronomi Araştırmaları Merkezi arasında iş birliği tesis edileceğini söyledi.

TEKNOLOJİ 14.10.2021, 09:21
Türkiye ile Tacikistan uzay alanında iş birliği yapacak
banner34

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tacikistan'da düzenlenen Türkiye-Tacikistan 11. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı'na katıldı.

Varank'ın toplantıda ele aldığı konular arasında iki ülkenin ekonomik hacminin 1 milyar dolar olarak hedeflenmesi oldu. Varank ayrıca geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl KEK Protokolü'ne 117 somut maddeden oluşan bir eylem planı ekledikleri bilgisini verdi. Bakan Varank, bu kapsamda karşılıklı ticaretin artırılmasına yönelik ortak çalışma grubu oluşturulması, dijital ticaret ve uluslararası kombine yük taşımacılığı alanlarında iş birliği, iki ülke arasındaki uçuş frekanslarının artırılması gibi eylemlerin önemini vurguladı.

Sanayi Bakanı, yaptığı görüşmede Tacikistan ile uzay çalışmaları alanında iş birliğini de masaya yatırdı. Varank, iki ülkenin bilim akademilerinin yanı sıra Türkiye Uzay Ajansı ve Tacikistan Astronomi Araştırmaları Merkezi arasında iş birliğini tesis edeceklerini söyleyip KOBİ’lere yönelik de iş birliği yapılacağını anlattı. Varank, mutabık kaldıkları gelecek dönemde gerçekleştirilecek iş birliklerine değinerek, yeni müzakerelere de başlama kararı aldıklarını dile getirdi.

21°
açık