banner23

banner26

banner24

Türkiye'nin switch'leri marka olma yolunda ilerliyor

Haberleşme teknolojisinin kritik ürünlerinden olan switch'ler, PNetworks firmasının girişimleri ile yerli ve milli olarak üretiliyor.

TEKNOLOJİ 01.03.2021, 17:57
Türkiye'nin switch'leri marka olma yolunda ilerliyor
banner34

Günlük yaşantıda birçok iş elektronik cihazlar kullanılarak yapılıyor. Her an her yerde bir sisteme bağlı bir cihaz kullanılıyor.

Cep telefonlarından, marketteki pos cihazlarına; şehir içi otobüslerdeki bilet makinelerinden, yollardaki kameralara varana kadar kullanılan cihazlar bilişim dünyasını oluşturuyor. Bilişim dünyasındaki cihazların birbiriyle bağlandıkları sistemlere de "ağ" deniyor.

Cep telefonu ile konuşabilmek için, cep telefonları baz istasyonuna bağlanıyor. Baz istasyonları operatörlerin merkezine bağlanması ve diğer operatörlerin birlikte bir haberleşme ağı oluşturmaları gerekiyor.

ATM cihazlarından nakit çekmek için cihazın bankanın merkezine bağlanması gerekiyor.

Evden internete bağlanabilmek için, bilgisayar ya da telefonun modeme bağlanması, modemin ise kablolar ile operatör merkezine ve internet denilen büyük ağa bağlanması gerekiyor.    

Bu tür bağlantılar örümcek ağı gibi, birbirine bağlı kablolardan ve cihazlardan oluşuyor.

Ağ anahtarı ya da yönlendiricisi olarak adlandırılan cihazlar, bilişim cihazlarını birbirine bağlıyor ve büyük internet dünyasını oluşturuyor.

Evden sokağa çıkan yol kişiyi dışarıya, sokak caddeye bağlıyor, caddeler şehir içini bağlıyor, otoyollar ise şehirleri ve insanların birbirine bağlandıkları ağa dönüşüyor.

Bilgisayar da bu şekilde diğer bilgisayarlar ile ağ anahtarları ve ağ yönlendiricileri ile birbirine bağlanıyor. Caddeler ağ anahtarı gibi görev yapıyor, kavşaklar ağ yönlendiricisi olarak görev yapıyor.

Ağ anahtarları İngilizce'de 'switch' olarak isimlendiriliyor. Ağ yönlendiricileri de 'router' olarak isimlendiriliyor.

Birçok teknolojik üründe olduğu gibi, bu tür cihazlar da dünya çapındaki uluslararası büyük şirketlerce üretiliyor ve tüm dünyada kullanılıyor.

Bu tür cihazları kullanarak da ağlar oluşturuluyor. Bilişim mühendisleri ise bu tür cihazları kullanıyor ve çalıştırıyor.

PNetwoks firması ise bu cihazları yerli ve milli olarak üretebilme yetkinliğine ulaştı.

PNetworks, insanları birbirine bağlamak için ağ anahtarı üretiyor. Yollarda güvenliği sağlayan kameralar switch'ler ile merkeze görüntülerini aktarıyor.

Cep telefonları ile konuşabilmek için, baz istasyonları PNetworks switch'leri ile operatörle bağlanıyor. Kargolar PNetworks switch'lerinin oluşturduğu sistem ile merkeze ulaşıyor. Şirketlerde masalarda bulunan telefonlar, switch'ler ile çalışarak iş yeri iletişimini sağlıyor.

28°
açık