banner23

banner24

Türkiye ve İsveç’ten Ay görevi için önemli anlaşma

Türkiye’nin ilk Ay görevi için TÜBİTAK UZAY ile İsveç Uzay Fiziği Enstitüsü arasında bilimsel işbirliği anlaşması imzalandı.

TEKNOLOJİ 04.10.2022, 15:49
Türkiye ve İsveç’ten Ay görevi için önemli anlaşma

Türkiye’nin Ay Görevi’nde (AYAP-1) önemli bir aşama kaydedildi.

İsveç Uzay Fiziği Enstitüsü (IRF) ile TÜBİTAK UZAY arasında Türkiye’nin ilk Ay görevi kapsamında Ay yüzeyinden nötr parçacıklara yönelik veri toplayacak Lunar Neutral Telescope (LNT) bilimsel görev yükü için 5 Temmuz 2022 tarihinde TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde anlaşma imzalandı.

Bu anlaşma kapsamında IRF LNT görev yükünü sağlayacak, TÜBİTAK UZAY ise Ay görevi için geliştirdiği uzay aracına LNT görev yükünü entegre ederek verileri iki ülke bilim insanlarının kullanımına sunacak.

Bu görev yükü ile, Ay gibi atmosferi ve manyetik alanı güçlü olmayan gök cisimleri ve bunların yüzeyleri ile plazma etkileşimi, Güneş rüzgarlarının Ay’daki suyun oluşumuna katkıları, mini-manyetosferlerin oluşumu ve toz plazmalarının fiziği gibi temel konularda araştırma yapılmasına olanak sağlanacak.

Bununla birlikte, uzay teknolojileri alanında tecrübeli olan bu iki kurum arasında oldukça verimli toplantılar gerçekleştirilerek karşılıklı bilgi alışverişi sağlandı.

Bu iş birliği sonucunda, hem iki kurum hem de Türkiye ve İsveç arasında bilimsel ve teknolojik işbirliklerinin genişletilmesi hususunda mutabakata varılmış oldu.

banner34