banner23

banner24

Türkiye ve Rusya uzay alanında iş birliği yapacak

Roscosmos’un daveti üzerine Moskova'ya ziyaret gerçekleştiren Türkiye Uzay Ajansı ve TÜBİTAK Uzay heyetinin çeşitli görüşmeleri neticesinde, iki taraf arasında uzay alanında iş birliği yapılmasında karar kılındı.

TEKNOLOJİ 30.12.2021, 13:23
Türkiye ve Rusya uzay alanında iş birliği yapacak

Roscosmos’un davetiyle Rusya’ya giden Türkiye Uzay Ajansı ve TÜBİTAK Uzay heyeti Rusya’da sürdürülen uzay çalışmalarına yönelik bir dizi ziyarette bulunurken, Roscosmos ile uzay alanında iş birliğini geliştirmek ve ileride yapılabilecek potansiyel iş birlikleri üzerine görüşmeler gerçekleştirdi.

TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım ve beraberindeki heyet, MİR Uzay İstasyonu modülünü ve kozmonotların modül dışında çalışma şartları simüle etmek için dev bir havuz içinde birebir aynısı inşa edilen uzay modülünü de yerinde inceleme fırsatı buldu.

Gerçekleştirilen görüşmelerde ise her iki heyet; iki ülkenin insanlı uzay araştırmaları, uzay teknolojisi kullanımı, uzayda bilimsel araştırmalar, gezegen araştırması, uzay izleme, uydu navigasyonu, telekomünikasyon ve iletişim alanlarında iş birliği yapılması hususunda mutabık kaldılar.

banner34