banner23

banner26

banner24

banner25

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsü banttan indi

TEMSA ve ASELSAN ortaklığı ile geliştirilen Türkiye’nin yüzde yüz yerli ilk elektrikli otobüsü Aveneu EV seri üretime hazır hale geldi.

TEKNOLOJİ 16.06.2021, 08:14
Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsü banttan indi
banner34

Elektrikli arabanın yollara inmesine sayılı günler kala bir başka güzel haber de elektrikli otobüsten geldi.

Bloomberg’in haberine göre, TEMSA ve ASELSAN iş birliği ile yüzde yüz yerli imkanlarla üretilen ilk elektriki otobüs Aveneu EV, banttan inerek seri üretime hazır hale geldi. 

TEMSA’dan yapılan açıklamaya göre ASELSAN’ın elektrikli çekiş sistemleriyle donatılan Aveneu EV’in tüm süreçleri tamamlandı ve araçların, kamu kurumlarına yönelik ilk teslimatlarına önümüzdeki günler de başlanacak. Kısa şarj özelliğine sahip olan Aveneu, 15 dakika içerisinde tam şarja ulaşıp 80 kilometre kadar yol tutabiliyor. Duraklardaki kısa süreli şarj takviyeleriyle beraber 24 saate kadar hizmet sunabilir. 

Konuya ilişkin olarak TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu, ‘’İlk çalışmalarına 2015 yılında başladığımız; bunun yanında hem ülkemiz hem de sanayimiz için tarihi bir adım olarak gördüğümüz bu proje aynı zamanda, yerli ve milli teknolojiye destek ve teşvik anlamında da büyük bir hamle." ifadelerini kullandı.

22°
parçalı bulutlu