banner23

banner26

banner24

banner25

Türkiye’nin uzay alanındaki ilk ihracatı için imzalar atıldı

SSB himayesinde TUSAŞ, GSATCOM ve INVAP arasında, ARSAT-SG1 Uydu Projesi'nin imza töreni gerçekleştirildi.

TEKNOLOJİ 19.08.2021, 17:01
Türkiye’nin uzay alanındaki ilk ihracatı için imzalar atıldı
banner34

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın himayesinde TUSAŞ, GSATCOM ve INVAP arasında Türkiye’nin ilk uydu ihracatı olan ARSAT-SG1 Uydu Projesi'nin imza töreni gerçekleştirildi.

15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF kapsamında düzenlenen imza törenine Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TUSAŞ, GSATCOM ve INVAP yetkilileri katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Bugün imzaladığımız sözleşmeyle savunma sanayiimiz Milli Uzay Programı hedeflerine katkısını sürdürüyor ve bu alandaki kabiliyetlerini yurt dışına taşıyor.

Türkiye’nin uydu üreticisi TUSAŞ’ın, iştiraki GSATCOM Uzay Teknolojileri AŞ ile birlikte gerçekleştireceği proje ülkemizin uydu teknolojileri alanındaki yeni nesil haberleşme uydu ailesi teknolojilerinin ilk ihracatı olarak kayıtlara geçecektir.” dedi.

Arjantin Ulusal Telekomünikasyon Şirketi ARSAT’ın Güney Amerika’daki haberleşme ihtiyaçlarını karşılayacak uydunun, Yer Senkron Yörüngede en az 15 yıl görev yapması planlandı. Yüksek çıkış kapasitesi ve elektrikli itki çözümüyle tasarlanacak ARSAT-SG1 uydusunun, 2024 yılında teslim edilmesi planlanmaktadır.

17°
açık