banner23

banner26

banner24

banner25

Türksat 5A dünyaya tanıtıldı

GlobalSAT Show etkiliğinde yeni Türksat 5A uydusunun gösterimi yapıldı. Çevrimiçi gerçekleştirilen toplantıya ulusal ve uluslararası camiadan önemli isimler iştirak etti.

TEKNOLOJİ 06.09.2020, 15:15
Türksat 5A dünyaya tanıtıldı
banner34

Türkiye'nin yakın zamanda Uzay'a göndereceği Türksat 5A uydusu, GlobalSAT Show canlı yayınında tüm dünyaya gösterildi. GlobalSAT Show'un "TURKSAT 5A ve Fırsatları" başlığıyla yaptığı etkinliği izleyenler tarihi bir ana şahitlik etme fırsatı buldu. Söz konusu etkinliği katılanlar arasında  Türksat Başkan Yardımcısı Hüseyin Ertok, Airbus Savunma ve Uzay Bölümü Telekom Uyduları Uzay Sistemleri Başkan Yardımcısı François Gaullier ve SpaceX Ticari Fırlatma Baş Direktörü Stephanie Bednarek vardı. 

Etkinliğe katılanlardan biri de Glavkosmos CEO'su Dmitry Loskutov'du. Loskutov yaptığı konuşmada muhtemel Uzay yolculuğu için çeşitli seçeneklerden, Rus ulusal Uzay savaşının geleceğinden ve Uzay'a dair uluslararası iş birliği fırsatlarından söz etti. 

TÜBİTAK Başkan Vekili Mesut Gökten ve imkb Loockheed Martin Başkan Yardımcısı Mesut Çiçeker'in bulunduğu ve  "Uydu Üretmek İçin En İyi Disiplin" konusunun ele alındığı toplantıda, uydu üretimi üzerine konuşuldu. 

Teknofest'ten de bahsedildi

T3 Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Alper Güzel, Teknofest'te yapılması planlanan Model Uydu Yarışması'na dair bilgiler paylaştı. Etkinliğe uydu yarışması dünya ikincisi ve yakında geliştirdikleri uydunun Uzay'a gönderilmesine hazırlanan Grizu-263 Takımı'nın kaptanı Çağla Ayça Dursun ve RASAT'ın (Milli gözlem uydusu) takım kaptanı Sedat Taha Şener de katıldı. 

20°
açık