banner23

banner24

Türksat 5B yolculuğunda ASELSAN imzası

Türk savunma sanayiinin lider markalarından ASELSAN; yüzde 100 yerli ve millî kaynaklarla geliştirdiği Ku-Bant Almaç ve Ka-Bant Düşük Gürültülü Yükselteç isimli veri aktarım ekipmanlarının bu sabah uzaya fırlatılan Türksat-5B uydusunda kullanıldığını paylaştı.

TEKNOLOJİ 19.12.2021, 10:04
Türksat 5B yolculuğunda ASELSAN imzası

ASELSAN teknolojisi atmosferin sınırlarını aşıyor.

ASELSAN, yüzde 100 yerli ve millî kaynaklarla geliştirilen veri aktarım ekipmanlarının bu sabah ABD'den uzaya fırlatılan Türksat-5B uydusunda yer aldığını duyurdu.

ASELSAN resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, "ASELSAN teknolojisi atmosferin sınırlarını aşıyor! Türksat-5B uydusunda yüzde 100 yerli ve millî kaynaklarla geliştirdiğimiz veri aktarım ekipmanlarımız yer alıyor. Ülkemizin ilk yerli ve millî uydusu Türksat-6A için de çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

Şirket yapılan paylaşımda, Türksat 6A çalışmalarının kesintisiz devam ettiğine de yer verdi.

Resim

Türkiye'nin uzaydaki sekizinci aktif uydusu Türksat 5B, 42 derece Doğu yörüngesinde Türkiye'ye ve bölge ülkelere 35 yıl boyunca hizmet verecek.

Ku-Bant Almaç

Ku-Bant Görev Yükü Antenlerinden alınan sinyalleri yükseltme ve frekans çevrimini yapma işlevini yürütmektedir. Ku-Band Almaç Birimi için tasarım, işlevsel ve çevresel testler, yörünge testleri ve kritik bazı görev yükü ekipmanlarının tasarlanması faaliyetlerini yürüten ASELSAN, sistemin uydulara entegrasyonu için de çalışmalar yürütmektedir.

banner34