banner23

banner24

Türksat 6A, SpaceX tarafından fırlatacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye'nin ilk milli haberleşme uydusu Türksat 6A'yı Space X'in fırlatacağını açıkladı.

TEKNOLOJİ 17.09.2021, 11:07
Türksat 6A, SpaceX tarafından fırlatacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin ilk millî haberleşme uydusu Türksat 6A'nın fırlatılmasına yönelik bazı açıklamalarda bulundu.

Hürriyet'in haberine göre, Bakan Karaismailoğlu, 2022 yılında tamamlanması planlanan Türksat 6A uydusunun fırlatma hizmeti temini sözleşmesinin, Türksat ile SpaceX firması arasında imzalandığını açıkladı.

Türksat 6A, SpaceX'in Falcon-9 roketi ile fırlatılacak

Türksat 6A uydusunun fırlatma hizmetleri temininin Türksat A.Ş. sorumluğunda olduğunu söyleyen Karaismailoğlu, "Bu bağlamda gerekli çalışma ve hazırlıklar proje yöneticisi kurum TÜBİTAK UZAY ve diğer paydaşlar ile koordineli olarak yürütülüyor. Fırlatma hizmeti temini için çok sayıda fırlatıcı firmaların çözüm ve teklifleri titizlikle incelendi. Yapılan değerlendirme ve müzakereler neticesinde hem teknik hem de idari ve mali açıdan en iyi çözümü sunan ABD'de yerleşik Space X firmasının Falcon-9 roketi fırlatıcı olarak seçildi." ifadelerine yer verdi.

Bu anlaşma fırlatıcı firma ile doğrudan imzalanan ilk sözleşme özelliğine sahip

Bu kapsamda Türksat ile Space Exploration Tech. Corp. (SpaceX) firması arasında Türksat 6A uydusunun fırlatma hizmeti temini sözleşmesinin imzalandığını söyleyen Karaismailoğlu, "Bu sözleşme aynı zamanda Türksat A.Ş. olarak fırlatma hizmeti için uydu üreticisi yerine fırlatıcı firma ile doğrudan imzalanan ilk sözleşme niteliğindedir. Söz konusu fırlatıcı hizmet alımı sözleşmesi kapsamındaki faaliyet ve işlemler Türksat A.Ş. uzman kadrosuyla yürütülecektir." açıklamasında bulundu.

banner34