banner23

banner26

banner24

Twitter'dan Çin'in ABD Büyükelçiliği'ne engel

Twitter, Çin'in ABD Büyükelçiliği tarafından, Çin'in Sincan politikalarını savunan paylaşım yapılmasının ardından hesabı engelledi.

TEKNOLOJİ 22.01.2021, 10:00
Twitter'dan Çin'in ABD Büyükelçiliği'ne engel
banner34

Twitter, Çin'in ABD Büyükelçiliği'nin hesabını "insanlıktan çıkarma" politikası gereği engelledi. Hesap, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki politikasını savunmasının ardından donduruldu.

Fox Business tarafından yapılan habere göre Çin ABD Büyükelçiliği hesabından yapılan bir paylaşımda, Çin destekli Daily China'nın yaptığı bir araştırmaya atıf yapılarak Uygur kadınlarının "artık bebek yapma makinesi" olmadığı yazıldı.

Ardından Twitter söz konusu paylaşımı kaldırdı. Twitter, platform kurallarını ihlal eden paylaşımları gizlese de bu gönderilerin tamamen kalkması için hesap sahiplerinin paylaşımları silmesi gerekir. Haberde bildirilene göre hesap 9 Ocak'tan bu yana paylaşım yapmadı.

"ChineseEmBinUS" isimli hesap devamlı Çin'in Uygur Türklerine yönelik bir soykırım suçu işlemediğini kanıtlamaya çalışan paylaşımlar yapıyor. Ancak Çin ne kadar saklamaya çalışsa da açık kaynaklar meselenin iç yüzünü dünyaya gösteriyor. 

28°
açık