banner23

banner24

Twitter, Filistin yanlısı hesapları kaldırdı

İsrail tarafından Twitter'da İsrail'in meşrutiyetini zedelediği düşünülen hesaplar üzerine bir rapor hazırlandı. Rapora riayet eden sosyal medya platformu, söz konusu hesapların Twitter'ın hizmet şartlarını ihlal ettiğini öne sürerek askıya alma işlemini gerçekleştirdi.

TEKNOLOJİ 30.10.2020, 09:04
Twitter, Filistin yanlısı hesapları kaldırdı
banner34

Twitter, İsrail Stratejik İşler Bakanlığı'nın hazırladığı rapor üzerine onlarca Filistinli ve filistin yanlısı hesabı askıya aldı. Kaldırılan hesapların paylaşarımlarında "İsrail'in meşruiyetine karşı çıkan ve manipüle eden" söylemlerin olduğu öne sürüldü. Twitter tarafından, söz konusu hesapların hizmet şartlarını ihlal eden bilgilerin yayılmasını güçlendirdiği belirtildi. 

"İnsan hakları ilkelerinin açık bir ihlali"

Middle East Eye tarafından yapılan habere göre, İsrail Stratejik İşler Bakanlığı tarafından; "Sosyal Medyayı Manipüle Etmek: Çevrimiçi ortamda eşgüdümlü gerçek dışı davranışlar yoluyla İsrail'in meşruiyetini düşürme çabası" başlığı altında, 37 sayfalık bir rapor hazırlandı. Raporun hazırlanması için 250 Twitter hesabı incelendi. Belirlenen 170 hesabın İsrail karşıtı duyguları harekete geçirmeye çabaladığı ve İsrail aleyhine söylemlerde bulunduğu öne sürüldü. Bu hesapların 170'inin sahte profiller olduğu da raporda belirtildi. Hesapların askıya alınması söz konusu raporun ardından gerçekleştirildi. 

Filistin dijital haklarının ihlallerini takip eden gönüllü Sada Social grubu askıya alma işlemini, "Twitter platformunun desteklemesi gereken uluslararası hukukun ve insan hakları ilkelerinin açık bir ihlali" şeklinde değerlendirdi.

28°
parçalı az bulutlu