banner23

banner24

Twitter İran kaynaklı 130 hesabı kapattı

Twitter, FBI'ın uyarısı üzerine İran kaynaklı 130 hesabı kaldırdı. Hesapların ABD seçimleriyle ilgili yanlış bilgi yaydığı öne sürüldü. Twitter tarafından soruşturma bitiminde içerikler ve hesaplara dair ayrıntıların paylaşılacağı açıklandı.

TEKNOLOJİ 01.10.2020, 10:27
Twitter İran kaynaklı 130 hesabı kapattı
banner46

Twitter, ABD başkanlık seçimleri öncesinde önlemler almaya devam ediyor. FBI'ın uyarısı üzerine platformda yanlış bilgi yaymaya çalışan İran merkezli hesaplar kapatıldı. Twitter tarafından FBI uyarısıyla 130 sahte hesaba karşı önlem alındığı açıklandı.

Business Insider'ın haberine göre, Twitter Safety resmi Twittter hesabından paylaşılan bir açıklamayla, ABD seçim sürecinde yanlış bilgi yaymaya çalışan İran kaynaklı 130 hesabın kapatıldığı bildirildi. Geçen günlerde ABD Başkanı Donald Trump ve Demokrat aday Joe Biden arasında canlı bir program düzenlenmişti. İki politikacının katıldığı programa moderatörlük eden Chris Wallace'ın tarafsızlığı tartışma konusu olmuştu. Hesapların tespit edilmesinde, Chris Wallace'ın moderatörlüğünü sorgulayan içeriklere de dikkat edildi.

Moderatörlük yapan Wallace, Joe Biden'a yakın bir tutum sergilemesinden dolayı eleştirilmişti. Hatta Donald Trump, "Seninle mi yoksa Joe'yle mi tartışmaya geldim belli değil." şeklinde bir sitem cümlesi kurmuştu. Hesapların Joe Biden veya Donald Trump'ı destekleyen içerikleri de incelendi. Twitter tarafından hesapların hızlı bir şekilde tespit edilip kaldırıldığı bildirildi. Platformdan yapılan açıklamalara, çok düşük bir katılım olduğu için fazla bir etki olmadığı da eklendi. Şirket, diğer şirketlerle çapraz platform tehditlerine karşı bir uyarı mahiyetinde ayrıntıları paylaştı ve iç soruşturma tamamlandıktan sonra hesaplar ve içeriklerle ilgili ek ayrıntılar paylaşacağını da duyurdu. 

banner34
21°
açık