banner23

banner24

Twitter, terör örgütlerinin hesapları karşısında tepkisiz kalıyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın hesabını kapatan ve daha öncesinde "nefret dolu içerik" kapsamında bazı politikacıların paylaşımlarını engelleyen Twitter, terör örgütlerinin faaliyetlerine karşı tepkisiz kalıyor.

TEKNOLOJİ 16.01.2021, 18:45
Twitter, terör örgütlerinin hesapları karşısında tepkisiz kalıyor
banner46

Twitter daha öncesinde “nefret dolu içerik” politikaları kapsamında bazı politikacıların ve liderlerin hesaplarını ya da tweetlerini engelleme veya askıya alma kararı almıştı. Yakın zamanda uygulanan politikalar çerçevesinde ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabı için de kısıtlandırılmalar getirilmişti.

TRT World tarafından yapılan habere göre Twitter, politikacıların ve liderlerin hesapları için bazı önlemler alsa da PKK, DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütleri ile ilişkili olan Twitter hesapları hakkında herhangi bir önlem almıyor. Terör örgütleri ile ilişkili olan bu hesapların nefret dolu içerikleri büyük kitlelere yayılabiliyor.

Twitter “nefret dolu içerik” politikaları kapsamında bu terör örgütlerinin hesapları hakkında bir önlem almadığı gibi PKK ile ilişkili olan terör örgütü PYD’nin liderlerine mavi tik verdi. Mavi tik sahibi hesaplar “Twitter tarafından onaylanmış hesap” anlamına geliyor. Mavi tik sadece ülke liderleri, politikacılar, gazeteciler ve ünlüler gibi gruplara verilen bir ayrıcalık olarak biliniyor.

Twitter; YPG’den güç alan, SDF’nin lideri olan ve Türkiye’nin kırmızı liste içerisinde aranmakta olan Mazlum Abdi’nin hesabı için de mavi tik verdi.

Mazlum Abdi ile birlikte pek çok PKK üyesinin kod adlarıyla açtıkları hesapları Twitter tarafından onaylanmış ve aktif durumda kullanılıyor.

Twitter'ın terör örgütlerinin propaganda faaliyetlerine karşı sessiz kalması, 2019 yılında yapılan bir akademik çalışma ile ortaya çıkmıştı. Çalışmada DEAŞ'i destekleyen kişilerin kullan-at hesaplar aracılığı ile Twitter’da özgürce yayın yaptığı ortaya çıkarılmıştı.

banner34
17°
parçalı bulutlu