banner23

banner26

banner24

Twitter ve Facebook tutarsızlık yapıyor

Önde gelen sosyal medya platformları Twitter ve Facebook, içerik kontrolü konusunda istikrarlı bir çizgi yakalayamıyor. Bu durumun kuralların karmaşıklığından kaynaklandığı düşünülüyor.

TEKNOLOJİ 11.08.2020, 16:55
Twitter ve Facebook tutarsızlık yapıyor
banner34

CNN’in haberine göre geçtiğimiz Çarşamba Twitter, Trump’ın seçim kampanyası için kullanılan hesaba geçici süre ile kısıtlama getirdi. Getirilen kısıtlandırmanın nedeni ise bir videoydu. Yayınlanan video Trump’ın korona virüs ile alakalı yaptığı yanlış açıklamaları içeriyordu ancak aynı video Trump’ın kişisel hesabından tekrar yayınlandı ama bu sefer Twitter hiçbir müdahalede bulunmadı.

Facebook ise daha öncesinden siyasetçilerin paylaştıklarının doğruluğunun peşine düşmeyeceklerini ve yanlış bilgi yaymaları durumunda bir önlem almayacaklarını söylemişti. Fakat Twitter’da yaşanan bu olaydan hemen sonraki gün Facebook, Trump destekleyicilerinin yanlış bilgi içeren reklamlarının peşine düştü.

Kuralların karmaşıklığı uygulanabilmelerini engelliyor

Twitter ve Facebook’un politik veya genel konularda yanlış bilgilendirme yapan içerikler için uygulayacağı kurallar mevcut ancak bu şirketlerin kurallarının karışıklığından dolayı çalışanlarının bile bu kuralları anlarken güçlük çektiği söyleniyor.

Mark Zuckerberg daha öncesinde yaptığı bir açıklamada Facebook’un doğruluğun hakemi olmak zorunda olmadığını söylemişti. Fakat yine de hem Twitter hem Facebook platformlarında paylaşılanların doğruluğu hakkında hükümde bulunuyor.

Asıl sorun platformların tutarsızlığı

Ancak Twitter ve Facebook ile alakalı esas sorun yanlış bilgilendirmeyi kontrol edip etmemesiyle alakalı değil. Bu sosyal medya platformlarının esas sorunu uyguladıkları kuralların istikrarlı ve açık olmaması.

Belirsizlik fitilini ateşleyen Trump’ın paylaşımı oldu

Şirket içinde yaşanan belirsizlik, mayıs ayında Trump’ın bir paylaşımı için Facebook ve Zuckerberg tarafından hiçbir müdahalede bulunmama kararı almasıyla ortaya çıktı. Trump paylaşımında yağmacılık başlarsa polisin silah kullanmaya başlayacağını söylüyordu. Facebook çalışanları sosyal medya platformunun bu paylaşıma tepkisiz kalmasından dolayı hayal kırıklığına uğradığını ve onaylamadıklarını kamuya açıkladı. Zuckerberg daha öncesinde bir siyasetçi dahil kim şiddet uygulamaya davet ederse ve risk görürse o paylaşımı kaldıracağını söylemişti. Twitter aynı paylaşımı şiddete özendiriyor şeklinde etiketledi.

22°
açık