banner23

banner24

ULAK, GSMA Dünya Mobil Kongresi'nde sergilendi

ULAK Haberleşme A.Ş. Genel Müdürü Zafer Orhan, Türkiye'nin ilk yerli ve millî baz istasyonu ULAK'ın Barselona'da düzenlenen "GSMA Dünya Mobil Kongresi"nde sergilendiğini söyledi.

TEKNOLOJİ 06.03.2022, 15:09
ULAK, GSMA Dünya Mobil Kongresi'nde sergilendi

Türkiye'nin yerli iletişim teknolojileri yurt dışındaki fuarlarda sergilenmeye devam ediyor.

ULAK Haberleşme A.Ş. tarafından üretilen ULAK baz istasyonu da ilk defa uluslararası bir fuarda görücüye çıktı.

Geçen yıl 2 ULAK ihracatı gerçekleşti

28 Şubat-3 Mart tarihleri arasında düzenlenen GSMA Dünya Mobil Kongresi'ne katılan ULAK Haberleşme AŞ Genel Müdürü Zafer Orhan, ULAK baz istasyonunun yurt dışında ilk defa sergilendiğini söyledi.

Fuarda ULAK baz istasyonuna büyük ilgi gösterildiğini söyleyen Orhan yaptığı açıklamada, "Biz, Türkiye'de yerli olarak uluslararası firmaların ürünlerine karşılık hem ticari şebekelerde hem de evrensel hizmet kapsamında 3 operatörün aynı anda hizmet verdiği baz istasyonunu aktif olarak çalıştırıyoruz. Yurt dışında da geçen yıl, biri Türki Cumhuriyetleri'nden diğeri de Afrika'dan bir ülke olmak üzere 2 ülkeye ULAK baz istasyonun ihracatını gerçekleştirdik. GSMA Dünya Mobil Kongresi'nde 4 ülkeyle, ULAK baz istasyonunu denemeleri için anlaştık. Bu taleplerden bazıları ticari bazıları özel şebekelerde kullanmak istedi. Bu teklifleri siparişe dönüştürmek için en kısa zamanda çalışmalara başlayacağız." ifadelerine yer verdi.

Fuarda sergilenen teknolojilere baktıklarında Türkiye'nin teknolojik anlamda dünya standardında olduğuna dikkat çeken Zafer Orhan, fuarda 5G, metavarse ve yeşil teknolojinin ön plana çıktığını söyledi.

Fuarda temel olarak 5G teknolojileri ve buna yönelik ürünlerin sergilendiğini kaydeden Orhan, 5G teknolojisine ilişkin Türkiye'de şu anda millî olarak en yetkin ürünler arasında ULAK baz istasyonunun bulunduğuna dikkat çekti. 

Zafer Orhan fuarda ULAK Haberleşme A.Ş.'nin baz istasyonunun dışında 5G ürünlerini de sergilediklerini ifade ederek yazılım konusunda da yetkin firmalarla görüş alışverişi yaptıklarını dile getirdi.

6G teknolojisine ilişkin SSB projesi kapsamında Türkiye'de akademik çalışmalar için ekip oluşturduklarını belirten Orhan, ekibin çalışmaları sonucunda yaklaşık 4 yıl sonra 6G standardında 150 patentli ürünü piyasaya sürmeyi planladıklarını vurgulayarak "Yazılım konusunda artık oyunu kuran olmak istiyoruz." diye konuştu.

banner34