banner23

banner26

banner24

banner25

Uzay şirketleri pazarda daha çok var olmak istiyor

Uzay şirketlerinin CEO'ları, düzenleyici kısıtlamalarının uzay şirketlerinin ticari faaliyetlerini engellediğini söyledi.

TEKNOLOJİ 21.12.2020, 14:42
Uzay şirketleri pazarda daha çok var olmak istiyor
banner34

Önde gelen uzay şirketlerinin CEO’ları TC Sessions: Space 2020 etkinliğinde, çeşitli değerlendirmelerde bulundu. CEO’lar düzenleyici kısıtlamalarının, halihazırdaki uzay şirketleri üzerindeki rolünü değerlendirdi ve bu rolün değişmesini umduklarını dile getirdi.

Tech Crunch tarafından yapılan habere göre etkinlikte Capella Space’in CEO’su Payam Banazeh, Spire Global’in CEO’su Peter Platzer ve ICEYE’nin kurucu ortağı ve CEO’su Rafal Modrzewski konuştu.

“ABD şirketlerinin ticari pazarı daha fazla ele geçirmesine izin verin”

Banazeh konuyla ilgili, “Bence ABD’deki düzenleme geçtiğimiz yıl büyük gelişme kaydetti. Ancak asıl sorun, ABD uzay endüstrisinin daima uluslararası rekabete ayak uydurabileceğinden emin olarak ulusal güvenlik endişelerinin nasıl dengelendiğidir.” dedi. Banazeh, ABD şirketlerinin hükümet tarafından sahip oldukları gelişmiş özelliklerin bazılarını sunarak bunun ötesine geçmesine ve ticari pazarın daha fazlasını ele geçirmesine izin verilmesi gerektiğini söyledi. 

CEO’su Rafal Modrzewski de bu söylemleri kabul etti ve "Bence pazara ne kadar kğresel yaklaşırsak sınırlama o kadar az etkilenir. Küresel bir topluluk olarak bu şirketlerin özgürce iş birliği ve veri alışverişi yapmasına izin verirsek, herkes için daha iyi olur. 2021 için bir dilek hakkım olsaydı, daha az sınıra ve veri alışverişi açısından daha açık pazarlara sahip olmayı dilerdim." dedi. 

Şirketlerin iş olanakları arttı

Spire Global’in CEO’su Peter Platzer taleplerin arttığından bahsetti ve "Gezegen dışında kaynaklarını etkili ve sorumlu bir şekilde kullanmaya yönelik talebin azalmadığını düşünüyorum. Özellikle Spire için... İklim değişikliğinin hava durumundan dolayı, ülkelerdeki işletmeler üzerindeki etkisini biliyorsunuz ve böylece talep kesinlikle artıyor." dedi. 

Bu gibi işletmelerin müşteri çoğunluğunun hükümetler olduğu biliniyor. Ticari pazar girişimcilere umduklarını vermese de hükümetlerin uzayda faaliyet göstermek için artan istekleri, söz konusu şirketler için iş fırsatlarını artırıyor.

20°
açık