banner23

banner26

banner24

banner25

Volkswagen'den üç stratejik ortaklık anlaşması

Volkswagen, Hollanda merkezli malzeme teknolojisi grubu Umicore, ABD merkezli 24M Technologies ve Almanya merkezli Vulcan Energy şirketleriyle pil konusunda stratejik ortaklık anlaşması imzaladı.

TEKNOLOJİ 13.12.2021, 18:43
Volkswagen'den üç stratejik ortaklık anlaşması
banner34

Avrupa pazarında en çok satılan otomobil markası olan Volkswagen, Umicore, 24M Technologies ve Vulcan Energy ile yaptığı anlaşmalarla 240 gigawatt-saat üretim kapasitesine sahip altı pil fabrikası kurmayı hedefliyor.

Webrazzi'nin haberine göre Avrupa pazarında en çok satılan otomobil markası olan Volkswagen pil sektöründeki konumunu güçlendirmek için üç stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. 

Volkswagen, ilk anlaşmayı Hollanda merkezli malzeme teknolojisi grubu Umicore ile yaptı. Bu anlaşmaya göre Lityom iyon pillerin yapı taşı olan Katot malzemesi tedarik edilecek. Umicore, 10 yılın sonunda yaklaşık 2,2 milyon elektrikli araca güç sağlayacak 160 GWh'lik pil üretmek.

İkinci anlaşma ise batarya odaklı çalışan 24M Technologies ile yapıldı. Amaç, Volkswagen AG, hücre fabrikaları için modern üretim teknolojileri geliştirmek. ABD merkezli şirket, yarı katı elektrotlu pil geliştiriyor. 2019 yılından beri faaliyet gösteren şirket ile yapılan anlaşmayla malzeme kullanımının azaltarak geleneksel üretim sürecinin birkaç adımının ortadan kaldırılmayı hedefliyor.

Son anlaşma ise Almanya’da tuzlu suyla lityum çıkarma işleriyle uğraşan Vulcan Energy şirketleriyle ortaklık yaptı. Volkswagen, Almanya’daki Upper Rhine Graben’den karbon nötr lityum teslimatı için bir sözleşme imzalamış oldu.  Lityum hidroksit, 2026’dan itibaren beş yıllık bir süre içinde teslim edilecek. Amaç, Volkswagen’in Almanya ve Avrupa’daki gelecekteki hücre üretim ihtiyaçlarının güvence altına almak.

Volkswagen’in dışında diğer otomobil üreticileri de bataryalarla ilgili yatırımlar yaptığı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde General Motors, 2024 yılında Kuzey Amerika katot malzemesini üretmek için Güney Koreli POSCO Chemical ile antlaşma imzaladığını duyurmuştu. Aynı şekilde Stellantis de Vulcan şirketiyle lityum madenin alımıyla ilgili antlaşma imzalamıştı.

27°
parçalı bulutlu