banner23

banner24

Whatsapp ve iMessage, kullanıcı bilgilerini FBI'a sızdırdı

ABD'li bir gazetecinin hazırladığı rapor; WhatsApp ve iMessage'ın FBI'a kullanıcı bilgilerini aktardığını belgeledi.

TEKNOLOJİ 03.12.2021, 09:13
Whatsapp ve iMessage, kullanıcı bilgilerini FBI'a sızdırdı

ABD'de Kit Klarenberg isimli bir gazeteci, hazırladığı bir raporda WhatsApp ve iMessage'ın FBI ile olan veri akışı bağlantısını ortaya koydu.

İstihbarat servislerinin siyaseti ve algıları şekillendirmedeki rolünü araştıran Klarenberg; WhatsApp ve iMessage'ın FBI'a en çok bilgi sağlayan mesajlaşma uygulamaları olduğunu belgeledi.

Property of the People grubu tarafından ifşa edilen gizli FBI belgesi, aralarında WhatsApp ve iMessage'ın da bulunduğu 9 farklı mesajlaşma uygulamasının FBI'a veri aktardığını ortaya çıkardı.

Rolling Stone tarafından elde edilen belgeye göre WhatsApp ve iMessage; FBI'a en çok veri sağlayan uygulamalar arasında yer alıyor.

Söz konusu belgede bazı popüler mesajlaşma uygulamalarından hangi bilgilerin elde edilebileceği ve araştırmacılar tarafından hangi verilerin güvence altına alınabileceği listeleniyor.

Belgede FBI’ın uçtan uca şifreli olan yazışmaları zaman zaman takip edebildiğine ve gerektiğinde verileri (telefon numarası, IP adresi, konum, mesaj atılma tarihi ve kişiler vs.) elde edebildiğine dikkat çekildi.

Kişisel verilerin izinsiz aktarımı konusunda Independent gazetesine konuşan bir Whatsapp yetkilisi, “WhatsApp üzerindeki bütün mesajlaşmalar uçtan uca şifrelidir ve mesajlar güvendedir. Güvenlik güçlerinden gelen talepleri dikkatlice inceleyip ona göre harekete geçiyoruz." ifadelerine yer verdi.

banner34