banner23

banner26

banner24

banner25

Windows 10 Cloud PC geliyor

Microsoft, son kullanıcı odaklı geliştirilen Windows 10’u, bulut sistemleri üzerinden de kullanılabilir hale getirecek.

TEKNOLOJİ 28.12.2020, 11:00
Windows 10 Cloud PC geliyor
banner34

Gelen haberlere göre Microsoft, yeni sanallaştırılmış Windows deneyimi için geliştirmelere devam ediyor. Artık sistem yöneticileri bulut üzerinde açtıkları Windows sanal cihazları, şirket içindeki kullanıcılara sunabilecek.

İşletim sisteminin bulut üzerinden çalışmasıyla önemli güncellemelerin kolayca cihazlarda kurulması amaçlanıyor. “Bir servis olarak Windows” sloganıyla başlatılan sanallaştırma işleminde destek ve yönetimin daha kolay olması amaçlanıyor.

Bulutta Windows 10 deneyimi

Windows 10 Cloud PC, Windows 10’un ya da Windows Server’ın yerini almayacak. Sanal cihazın kurumsal firmalarda kullanılması için geliştirildiği ve istenilen her yerden erişilebilir olacağı aktarılıyor.

Sızdırılan ekran görüntülerinde Cloud PC’nin “Uygulamalarınıza ve programlarınıza online olarak her yerden erişin” mesajı görülüyor. Bu da yeni sistemin bir masaüstü servisi olarak firmalara sunulacağını gösteriyor.

Azure üzerine kurulacak olan makinelerin özelliklerine dair detaylar da ortaya çıktı.Orta seviyede 2 sanal işlemci, 4 GB RAM ve 96 GB SSD değerleri bulunuyor. Ağır kullanım için 2 sanal işlemci, 8 GB RAM ve 96 GB SSD değerleri bulunuyor. Gelişmiş kullanım için de 3 sanal işlemci, 8 GB RAM ve 40 GB SSD değerleri bulunuyor.

Yine gelen diğer haberlere göre Microsoft’un yeni API’leri Microsoft Graph API’de kullanıma aldığı belirtiliyor. Bu API’ler Cloud PC’nin kullanılması için geliştirilmiş olabilir. Sistemin kullanımı için de 2021 yılının bahar ayları işaret ediliyor.

25°
açık