banner23

banner24

Yahoo Çin’den tamamen çekildiğini açıkladı

Arama, teknoloji ve e-posta portalı olan Yahoo, zorlu çalışma şartlarından dolayı Çin’deki bütün hizmetlerini durdurduğunu duyurdu.

TEKNOLOJİ 03.11.2021, 10:33
Yahoo Çin’den tamamen çekildiğini açıkladı

Kurulduğu ilk zamanlarda arama motoru olarak veren Yahoo, Çin'den çekilme kararı aldı.

En Son Haber'in verdiği bilgilere göre Yahoo, ülkedeki güç çalışma koşulları sebebiyle Çin’de sunduğu hizmetleri tamamen geri çektiğini açıkladı. Şirket bu eylemiyle Microsoft'un LinkedIn sitesini kapatmasından sonra Çin operasyonlarını küçülten ikinci büyük ABD merkezli teknoloji firması oldu.

Konuyla ilgili bir Yahoo sözcüsünden açıklama geldi. Açıklamada, “Çin’de giderek zorlaşan iş ve yasal ortam nedeniyle, Yahoo’nun hizmet paketine 1 Kasım’dan itibaren Çin anakarasından erişilemeyecek.” ifadesine yer verirken diğer yandan da Yahoo’nun kullanıcı haklarına, ücretsiz ve açık internete bağlı kalacağını bildirdi.

Yahoo’nun çekilmesi, 1 Kasım’da yürürlüğe giren ve teknoloji şirketlerinin bilgi toplamasına engel teşkil eden Çin'in gizlilik kurallarının ardından geldi.

Yahoo, 2008 yılında Microsoft'un 45 milyar dolarlık teklifini düşük olduğu gerekçesiyle reddetmiş ve o tarihten günümüze kadar değer kaybetmeye devam etmişti.

ABD merkezli telekomünikasyon şirketi Verizon'un 2017 yılında 4.5 milyar dolara satın aldığı Yahoo, 2021 yılının başlarında neredeyse yüzde 50 zarar etmiş ve başka bir şirkete geçmişti.

banner34