banner23

banner24

Yerli hyperloop teknolojileri yarıştı

TEKNOFEST kapsamında ilki bu yıl düzenlenen Hyperloop Geliştirme Yarışmasında Bakan Varank Türkiye’nin hyperloopta en ileri ülkelerden biri olacağını söyledi.

TEKNOLOJİ 20.08.2022, 18:52
Yerli hyperloop teknolojileri yarıştı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında bu yıl ilk defa TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi'nde düzenlenen Hyperloop Geliştirme Yarışması'nın ödül törenine katılan

Varank, öğrenciler ile yakından ilgilendi ve yarışmayı takip etti.

Bakan Varank, açıklamalarında 5. nesil taşımacılık denilen hyperloopun, karada ses üstü hızlara çıkarak seyahat etme teknolojisini araştıran yeni bir alan olduğunu söyledi.

Tüm dünyada bu alanda firmaların, üniversitelerin, araştırma merkezlerinin çalıştığını belirten Varank,hyperloop yarışları için çok ciddi bir altyapı kurduklarına dikkati çekerek, 208 metre uzunluğunda vakumlu tünellerle öğrencilerin geliştirdikleri araçları yarıştırdıklarını ifade etti.

"Türkiye hyperloopta en ileri ülkelerden biri olacak"

Varank, Türkiye'de hyperloop alanında araştırma yapmak isteyenlerin altyapıyı kullanabileceklerinin altını çizerek "Biz TEKNOFEST gençliğine güveniyoruz, Bu altyapı Avrupa'daki en güzel altyapılardan biri oldu. Buradan Türkiye'ye ve dünyaya çağrı yapıyorum; hyperloop geliştirmeyle ilgili çalışmak istiyorsanız bundan sonra Türkiye'ye gelin, Gebze'ye gelin, TÜBİTAK'a gelin, bu altyapıyı kullanın. Biz size bu imkanları en güzel şekilde kullandıracağız. Atölyelerimizi de kuracağız. İnşallah Türkiye hyperloopta en ileri ülkelerden biri olacak." dedi.

TÜBİTAK RUTE Müdürü Mehmet Ali Çimen, "Hyperloop teknolojisinin belki 15-20 yıl sonra ticarileşeceğini ve insanların hizmetine sunulacağını anlatan Çimen, "Dünyada bu alanda çalışan firmaların birçoğu bu yarışmalardan çıkmış start-up'lar" dedi.

banner34