banner23

banner24

Yerli otomobilin hızlı şarj istasyonları 2022'de hazır

Çevrimiçi olarak düzenlenen "Otomotiv Sektöründe Yeni Nesil Teknolojiler ve Otonom Araçlar" seminerine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin yerli otomobilleri için ihtiyaç duyulan hızlı şarj istasyonlarının altyapısındaki çalışmaların hızlandığını ve 2022'de hazır hale getirileceğini açıkladı.

TEKNOLOJİ 15.12.2021, 13:32
Yerli otomobilin hızlı şarj istasyonları 2022'de hazır

TÜSİAD ve Alman-Türk Bilişim ve İletişim Teknolojileri İleri Araştırmalar Merkezi'nin (GT-ARC) iş birliğiyle düzenlenen "Otomotiv Sektöründe Yeni Nesil Teknolojiler ve Otonom Araçlar" semineri çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

"Otomotiv Sektöründe Yeni Nesil Teknolojiler ve Otonom Araçlar" seminerine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır; Türkiye'nin otomotiv sanayiinden yol haritasına ve batarya üretiminden yatırım faaliyetlerine kadar bir çok konuyu ele aldı.

Seminerde yaptığı konuşmada, Kovid-19 salgınının günlük hayatı ve iş modellerini önemli ölçüde etkilediğine ve 2020'de global olarak ticarette ve üretimde önemli daralmalar yaşandığına dikkat çeken Bakan Yardımcısı Kacır, Türk otomotiv sektörünün ülke ekonomisi ve dünyadaki otomotiv sektörleri arasında önemli bir konumda olduğuna işaret edip  Bakanlık olarak sektörde yaşanan dönüşümü yakından takip ettiklerini bildirdi.

Yerli Otomobil TOGG Hakkında Her Şey — resmi açıklama ve yorumlarla | by  Naci Kahraman | KHRMN | Medium

"Hedefimiz ülkemizde güçlü mobilite ekosistemi kurmak"

Bakan Yardımcısı Kacır bakanlık olarak Türkiye'de güçlü bir mobilite ekosistemi kurmayı hedeflediklerini ve bir yol haritası belirlediklerini şu şekilde aktardı:

 "Hedefimiz, değişimi erken zamanda yakalayarak ülkemizde güçlü bir mobilite ekosistemi kurmak, bu alanda küresel ölçekte yarışabilecek girişimler çıkarmak. Bu hedefe giderken bize yol göstermesi için hazırladığımız mobilite araç ve teknolojilerin yol haritasında da son aşamaya geldik. Bu yol haritasında otomotiv, raylı sistemler, deniz ve hava taşıtları ile bu teknolojileri üreten tamamlayıcı sektörleri bütüncül olarak ele aldık."

"Yol haritasındaki en büyük projemiz: TOGG"

Aynı zamanda sektörün mevcut durumu ile küresel bağlam ve eğilimleri inceleyerek Türkiye için 2023, 2025 ve 2030 vadeli stratejik hedefleri belirlediklerini aktaran Kacır, "Mobilite sektörünün 2023'e kadar ihracattaki payının yüzde 20'ye ulaşmasını, 2030'a kadar yerlilik oranını yüzde 75'e çıkarmayı amaçlıyoruz. Yol haritası çalışmamızla birlikte yakın zamanda önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Projelerimizden en büyük, en görünür olanı şüphesiz yerli ve milli otomobil projemiz TOGG." dedi.

Türkiye'nin yerli otomobili tanıtıldı: İşte Türkiye'nin SUV ve Sedan yerli  otomobilleri! - Son Dakika Türkiye Haberleri | NTV Haber

Batarya üretimi ve yatırım faaliyetleri devam ediyor

TOGG projesiyle sadece elektrikli araç üretmenin değil, batarya, otonom araç teknolojileri gibi yenilikçi teknoloji alanlarında Türkiye'deki üretim ve Ar-Ge altyapısının da güçlendirilmesinin hedeflendiğini belirten Kacır, şunları söyledi:

"Yerli otomobilin seri üretimiyle birlikte araçlarda kullanılacak olan bataryaların Türkiye'de üretilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. TOGG ile dünya devi Farasis, batarya hücresi yatırımına yakın zamanda Gemlik'te başlayacak. Öte yandan, küresel firmaların da ülkemizde bu alanda artan ilgisine şahit oluyoruz. Ford, Türkiye'deki fabrikasında elektrikli ticari araç ve akü üretimi için 2 milyar avroluk yatırımını duyurdu. Bu yatırım ile Ford, kendisi ve Volkswagen için elektrikli ticari araçların üretimini gerçekleştirecek."

Şarj altyapısı üzerinde çalışılıyor

Elektrikli araç yatırımlarıyla birlikte Türkiye'de elektrikli mobilitenin yaygınlaşmasını destekleyecek şarj altyapısı konusunda da çalışmaları hızlandırdıklarını aktaran Kacır, "Teknik standartları yayınladık. İl il, ilçe ilçe şarj istasyonu ihtiyacını belirledik. Buna yönelik destek mekanizmalarını tasarladık. 2022 yılı sonunda TOGG'un satışlarını destekleyecek şekilde, Türkiye'nin dört bir yanında hızlı şarj istasyonlarımızı hazır hale getirmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

Kacır, Türkiye'de TOGG ile birlikte gelişecek mobil ekosistemiyle çok sayıda girişimin ortaya çıkacağına, mobilite alanında "Turcorn"lar çıkaracaklarına inandıklarını sözlerine ekledi.

banner34